Država će ukinuti carinu na naftu iz trećih zemalja koju NIS bude kupovao ako to bude neophodno, a Vlada Srbije će smanjiti akcize na benzin i dizel za 20 odsto, izjavio je predsednik Aleksandar Vučić i rekao da će marža biti ograničena na šest dinara.
NIS najveći deo nafte za svoju rafineriju u Pančevu dobija iz Rusije, preko terminala u Omišlju na Krku u Hrvatskoj, pa bi Srbija bila u velikoj nevolji ukoliko Evropska unija zabrani njen uvoz, upozorio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u intervjuu za B92. On je otkrio da za nešto više od dve nedelje treba da stigne velika količina i da će rezerve biti potpuno popunjene.
Za poljoprivrednike će cene ostati ograničene bar još mesec i po dana
Država radi na diverzifikaciji snabdevanja, ali je teško dopremiti naftu, izjavio je Vučić i dodao da će razgovarati s prestolonaslednikom Abu Dabija Mohammedom bin Zayedom al-Nahyanom. U međuvremenu, Vlada Srbije je pripremila odluku o ukidanju carine na mogući uvoz nafte iz trećih zemalja, ukoliko za to bude potrebe, a prihodi od nje ionako nisu veliki, po predsednikovim rečima.
Osim toga, vlada će danas ili sutra smanjiti akcize na benzin i evrodizel za 20 odsto, a naftne kompanije su pristale da ograniče maržu na šest dinara, naglasio je Vučić. Ali za poljoprivrednike će cene ostati ograničene bar još mesec i po dana, kazao je.
Vlada se odriče 14 dinara po litru goriva
Srbija je 10. februara, usled naglog rasta cena sirove nafte, na 30 dana ograničila cenu benzina na 171 dinar, a dizela na 179 dinara. Vučić je rekao da će dizel danas u veleprodaji koštati 193 dinara, što znači da su vlasnici pumpi na gubitku. NIS bi to mogao da izdrži, ali manje firme ne, naglasio je.
Akcize sada čine 57,84 odnosno 59,48 dinara. Računajući i porez na dodatu vrednost od 20 odsto, država bi se najavljenom merom odrekla 13,88 dinara po litru benzina i 14,28 dinara po litru dizela.
Pored akciza, u maloprodajnu cenu na pumpama ulaze 2,6 dinara po litru za formiranje obaveznih državnih rezervi i 0,15 dinara za unapređenje energetske efikasnosti. PDV se obračunava na ukupni zbir sa delom cene koji ide distributeru goriva.
Država na sebe preuzima 90 odsto poskupljenja
Po Vučićevoj tvrdnji, ovim merama država na sebe preuzima 90 odsto poskupljenja, da bi dalja povećanja za potrošače bila minimalna. U budžet će se zbog toga, po tekućim cenama, mesečno slivati preko 35 miliona evra manje nego sada, izjavio je.
Vlada Crne Gore je takođe, početkom meseca, predložila da se akcize smanje 20 odsto. Izmene zakona su u skupštinskoj proceduri.
Vučić je izjavio i da će vlada u martu morati da plati 150 miliona evra za uvoz struje i gasa. U kolubarskom basenu se dnevno proizvedu 62 hiljade tona uglja, a potrebno je 90 hiljada tona, pa Srbija traži gde da dokupi te količine, napomenuo je.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.