Blumbergov izveštaj Climatescope je proglasio Grčku šestom u svetu na svojoj rang-listi najboljih destinacija za investicije u sektoru električne energije iz obnovljivih izvora, a Hrvatska je šesnaesta. Obe zemlje se kotiraju visoko i na sveobuhvatnoj listi privlačnosti za ulaganja u energetsku tranziciju.
Iako je zbog pandemije korona virusa bio očekivan oštar pad u proizvodnji električne energije, u svetu je 2020. godine proizvodnja struje smanjena samo 0,2 odsto, objavio je BloombergNEF (BNEF) u svom izveštaju Climatescope o energetskoj tranziciji. Dokument sadrži detaljne informacije o 136 tržišta.
Ulaganja u projekte i infrastrukturu na polju obnovljivih izvora energije, elektrifikovanog transporta i elektrifikovanih sistema za proizvodnju toplotne energije uzletela su 2020. godine 11 odsto. Obnovljivi izvori su činili 60 procenata, a iznos investicija u toj kategoriji se u proteklih šest godina nije mnogo menjao.
Udeo vetroturbina u proizvodnji je bio šest odsto, a solarnih elektrana tri procenta, i nije se promenio na godišnjem nivou, ali učinak pripisan tim dvema tehnologijama je povećan 15 odnosno 11 odsto u apsolutnim brojkama. Fotonaponska postrojenja su činila 46 odsto neto novih kapaciteta, što je daleko više od svih ostalih izvora, a na vetar odlazi 23 procenta. U izveštaju stoji da je rast u sektoru uglja nastavio da usporava.
Grčka u stabilnom vođstvu u Jugoistočnoj Evropi
U regionu kojeg prati Balkan Green Energy News, Grčka je 2020. bila u jakoj prednosti u oblasti obnovljive energije. Između ostalog, bila je osma u svetu po udelu domaće proizvodnje struje iz solara, koji je iznosio skoro jednu trećinu. Međutim, kada je reč o ukupnim investicijama u zelenu energiju, Turska je sa 4,7 milijardi dolara bila 14. na globalnom nivou, a na istoj poziciji je i kada se sabere proteklih pet godina.
Turska je prošle godine bila 14. na svetu po ukupnim ulaganjima u obnovljive izvore
Climatescope uključuje aktuelnu listu najboljih destinacija za ulaganja u električnu energiju iz obnovljivih izvora. Grčka je na šestom mestu na svetu, dok je Hrvatska šesnaesta. Od ostalih balkanskih zemalja obuhvaćenih izveštajem, Severna Makedonija je 21, a slede Albanija (33), Turska (34), Slovenija (40), Bugarska (66), Srbija (77), Rumunija (82) i Bosna i Hercegovina (100).
Slovenija najbolja na Balkanu u kategoriji transporta
Što se tiče ukupne ocene uslova za investicije u energetsku tranziciju, u koju ulaze i transport i zgradarstvo, Grčka je zauzela najbolju, 12. poziciju, a Hrvatska je 23. po redu. Zatim idu Slovenija (28), Severna Makedonija (32), Rumunija (41), Bugarska (46), Albanija (59), Srbija (66), Turska (67) i BiH (86).
U transportu se najbolje plasirala Slovenija, na broju 18, tek jedan korak ispred Grčke. U tom sektoru Rumunija ima prilično dobru poziciju – 24. je, a na začelju je Turska, tek 120. po redu.
U kategoriji zgradarstva je na spisku samo 56 tržišta. U Jugoistočnoj Evropi je na najvišem nivou Grčka, 20. na listi.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.