NIS je odlučio da ove godine sredstva iz konkursa Zajednici zajedno izdvoji za projekte zaštite životne sredine, poput zamene kotlova, mera energetske efikasnosti, korišćenja solarne energije i uređenja parkova.
Rok za prijave za program Zajednici zajedno produžen je za mesec dana do 6. avgusta, saopštio je NIS. U kompaniji podsećaju da su u saradnji sa resornim ministarstvima sredstva ovog puta odlučili da sredstva, u iznosu od 107,5 miliona dinara, usmere na oblast zaštite životne sredine.
Konkursom će biti podržani projekti vaspitno-obrazovnih, zdravstvenih, sportskih i ustanova kulture i udruženja koja se bave zaštitom životne sredine na teritoriji Beograda, Novog Sada, Požarevca, Niša, Čačka, Zrenjanina, Pančeva, Kikinde, Kanjiže, Novog Bečeja, Srbobrana i Žitišta.
Rezultati će biti objavljeni do 29. septembra, stoji u dokumentaciji. Projektne aktivnosti treba planirati tako da počinju od dana objave rezultata. Sve aktivnosti moraju se realizovati do 30. juna 2022. godine.
Krajnji cilj su zeleni gradovi
„Savremeni način života u velikoj meri doprineo je disbalansu između urbanog i prirodnog, te je neophodno aktivno delovanje na polju ponovnog uspostavljanja ravnoteže za život u skladu sa prirodom. Pokazatelji kojima se meri zaštita životnog okruženja uključuju nivo zagađenja i emisiju CO2, potrošnju energije, potrošnju i kvalitet vode, količinu otpada i stopu reciklaže, kao i odnos prostor-zelenilo što je od izuzetnog značaja za postizanje krajnjeg cilja, a to su gradovi po meri stanovnika – zeleni gradovi“, navodi NIS.
Lokalne zajednice i ustanove najviše žele poboljšanje energetske efikasnosti
Program je usredsređen na smanjenje zagađenosti vazduha i uređenje javnih parkovskih površina na inovativan ekološki način, dodaju u kompaniji. Po rezultatima ankete koju je nedavno sprovela među lokalnim zajednicama i ustanovama, najveće su potrebe u domenu energetske efikasnosti, posebno zameni stolarije i osvetljenja, a zatim za inovativnim rešenjima poput panela za napajanje solarnom energijom.
Za projekte u Beogradu 18 miliona dinara
Konkursom su obuhvaćena ulaganja u zamenu kotlova, energetsku efikasnost, solarnu energiju (uključujući sisteme za grejanje vode) i uređenje javnih gradskih parkova.
Udruženja građana mogu da se prijave jedino u partnerstvu sa nadležnim javnim komunalnim preduzećem i uz saglasnost lokalne samouprave.
Minimalna vrednost projekta je dva miliona dinara. Za Beograd je opredeljeno najviše, 18 miliona dinara, a za Kikindu 15,5 miliona. Slede Novi Sad (13,5 miliona), Pančevo (14), Zrenjanin (11,5) i Čačak (osam miliona dinara). U preostalim gradovima i opštinama biće dodeljeno po četiri ili pet miliona dinara.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.