OIE

DEM, Petrol i Nafta Lendava razvijaju inovativni projekat za geotermalnu energiju

dem petrol nafta lendava geotermalna energija

Objavljeno

09.02.2021.

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

09.02.2021.

Komentari

0

Podeli

Dravske elektrarne Maribor (DEM), energetska kompanija Petrol i Nafta Lendava planiraju gradnju geotermalne elektrane za proizvodnju električne energije koristeći inovativnu tehnologiju u iscrpljenim naftnim i gasnim bušotinama.

Tri firme su potpisale pismo o namerama za sprovođenje projekta.

Trenutno u Sloveniji nema geotermalnih elektrana za proizvodnju električne energije. Geotermalna energija se koristi samo za grejanje, staklenike i u banjama.

Projekat predstavlja prvu praktičnu primenu slovenačkog patenta i može biti prekretnica u upotrebi geotermalne energije u napuštenim bušotinama za gas i naftu u Sloveniji, ali i širom sveta, navodi se u saopštenju tri firme.

Projektom je predviđena izgradnja male pilot elektrane sa geotermalnom gravitacionom toplotnom cevi

U projektu će se koristiti geotermalna gravitaciona toplotna cev, tehnologija koju je patentirala Slovenija (patent SI 23618 A).

Projekat je planiran na bušotini Pg-8, u naselju Čentiba u opštini Lendava, region Prekmurje.

Geotermalna gravitaciona toplotna cev, kako se navodi, proizvodi dovoljan toplotni fluks za proizvodnju električne energije, pa se geotermalna energija može koristiti i za grejanje i za električnu energiju.

Projektom je predviđena izgradnja male pilot elektrane sa geotermalnom gravitacionom toplotnom cevi u bušotini na dubini od oko tri kilometra.

Partnerstvo za tranziciju u društvo sa niskim emisijama ugljenika

Andrej Tumpej, direktor firme Dravske elektrarne Maribor, koja posluje u okviru HSE grupe, rekao je da kompanija ima ekskluzivno pravo da koristi ovaj patent.

To je novi korak na putu razvoja i prelaska u društvo sa niskim emisijama ugljenika za sve partnere i dodatna vrednost kako za lokalnu zajednicu, tako i za celu Sloveniju, istakao je on.

Prema rečima Jože Bajuka, člana uprave Petrola, kompanija namerava da ima što više ovakvih partnerstava u energetskoj tranziciji.

Projekat će biti dobar za razvoj firme Nafta Lendava i opštine Lendava, izjavila je Verena Zidar, direktor kompanije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Neda Lazendić

Neda Lazendić – posvećenost, stručnost i liderstvo kao zaštitni znak predsedavajuće WISE Srbija mreže žena 

9. februar 2021. - U svetu energetike, Neda Lazendić je primer posvećenosti, stručnosti i liderstva. Ona je direktorka kompanije Windvision i ima preko deset godina iskustva u sektoru obnovljivih izvora.

Slovenija-Energetskim-zakonom-efikasnost-dekarbonizaciju

Slovenija novim Energetskim zakonom podstiče efikasnost, dekarbonizaciju

9. februar 2021. - Slovenija novim Energetskim zakonom uređuje podsticaje za zelenu energiju, dekarbonizaciju ugljarskih područja i mere energetske efikasnosti

eu nekp solar ciljevi mreze fleksibilnost

Članice EU ažurirale NEKP-ove: Ciljevi za solar uvećani 90 odsto do 2030.

9. februar 2021. - Povećanje ciljeva ne prati planiranje mreža i razvoj fleksibilnosti, što ugrožava energetsku tranziciju, navodi SolarPower Europe

norveska vetar brod amonijak vodonik arkticki krug p2xfloater

Norvežani pokrenuli projekat za proizvodnju vodonika i amonijaka na plutajućem postrojenju u Arktičkom krugu

9. februar 2021. - Norveška kompanija H2Carrier podnela je zahtev za dobijanje dozvola za gradnju dva vetroparka velike snage