Parlament Albanije je izglasao zakon o klimatskim promenama koji, između ostalog, pruža pravnu osnovu za usvajanje Nacionalnog energetskog i klimatskog plana (NECP) za period od 2021. do 2030. godine, kao i osnovu za primenu Direktive o sistemu trgovine emisionim jedinicama (EU ETS).
Zakon o klimatskim promenama, koji je usvojen u Decembru, predviđa integraciju pitanja vezanih za ublažavanje i prilagođavanje klimatskim promenama u zakonodavstvo, strategije i programe, a stvara i sveobuhvatni zakonski i međuinstitucionalni okvir za klimatsku akciju na nacionalnom nivou, navodi Energetska zajednica.
Monitoring i izveštavanje su ključni za dobijanje preciznih podataka o emisijama GHG
Zakon sadrži i odredbe o monitoringu, izveštavanju i verifikaciji emisija gasova staklene bašte (GHG), što je od ključne važnosti za dobijanje preciznih podataka o emisijama ovih gasova, saopštila je Energetska zajednica. Zakon takođe predviđa dostavljanje nacionalnih ciljeva za doprinos smanjenju emisija GHG u skladu sa Okvirnom konvencijom Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama (UNFCCC).
Cilj zakona je smanjenje emisija GHG i doprinos globalnoj borbi protiv klimatskih promena
Nakon više od godinu dana odlaganja, zakon je usvojen sa 93 glasa “za” i 11 “protiv.” U tekstu zakona piše da je njegova svrha da doprinese smanjenju emisija GHG i ubrzanju prilagođavanja klimatskim promenama u Albaniji, sa ciljem da se ublaže njihovi štetni efekti. Zakon bi takođe trebalo da omogući Albaniji da doprinese globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promena kroz ispunjavanje svojih obaveza prema UNFCCC.
Zakon propisuje uslove za emisije GHG iz stacionarnih i pokretnih izvora emisija GHG, prema proizvodima i supstancama, kao i uslove za izdvajanje i skladištenje CO2, navodi se u tekstu.
Prelazni period od pet godina za zagađivače
Zakon treba da stupi na snagu šest meseci od objavljivanja u službenom glasniku Albanije, dok odgovarajući podzakonski akti moraju biti usvojeni u roku od četiri godine od stupanja zakona na snagu. Operateri će imati prelazni period od pet godina za pitanja vezana za emisiju GHG i pripremu sistema za monitoring, izveštavanje i verifikaciju, navodi se u tekstu zakona.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.