Električna energija

Lokalna samouprava osporila procenu uticaja na životnu sredinu za spaljivanje otpada u TE Šoštanj

TPP Sostanj waste srf eia human health

Slika: Image by Adina Voicu from Pixabay

Objavljeno

17.12.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.12.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Iako je procena uticaja na životnu sredinu spaljivanja goriva od otpada (eng. solid recovered fuel – SRF) u slovenačkoj termoelektrani Šoštanj (TEŠ) utvrdila da nema negativnih efekata, revizija ove studije koju je naručila Opština Šoštanj otkrila je da će projekat ipak negativno uticati na zdravlje ljudi.

Spaljivanje SRF goriva povećaće emisije teških metala i drugih zagađivača i pogoršati kvalitet vazduha i zemlje, navodi se u reviziji procene uticaja na životnu sredinu.

Opština Šoštanj naručila je reviziju procene koji je pripremila termoelektrana Šoštanj

Procenu je pripremila Termoelektrarna Šoštanj, koja posluje u okviru državne energetske kompanije Holding Slovenske Elektrarne (HSE). Upotreba goriva od otpada je jedna od mogućnosti koju ova kompanija razmatra kako bi postepeno prešla na poslovanje bez emisija ugljen-dioksida.

Prilikom predstavljanja procene predstavnici HSE naveli su da su svi uticaji ocenjeni kao beznačajni.

Zamena lignita SRF gorivom neće značajno produžiti rad Rudnika uglja Velenje, ali će pogoršati kvalitet životne sredine

U međuvremenu je Opština Šoštanj zatražila da Inštitut za okolje in prostor, sa sedištem u Celju, preispita procenu HSE.

Kako se u toj analizi navodi, SRF gorivo pogodno je za spaljivanje (eng. incineration), ali ne i za koincineraciju (eng. con-incineration) koju TEŠ planira.

Zamena 6% lignita ovim gorivom neće značajno produžiti životni vek Rudnika uglja Velenje, koji snabdeva elektranu Šoštanj, ali će pogoršati kvalitet životne sredine, navodi se u analizi instituta iz Celja.

Inače, SRF gorivo proizvodi se od čvrstog komunalnog otpada, industrijskog i komercijalnog otpada, kao i građevinskog otpada i sadrži papir, karton, drvo, tekstil, plastiku. Da bi se koristilo u EU mora da ispunjava određene standarde.

TEŠ: Odustaćemo od projekta ako se dokaže da ugrožava zdravlje ljudi

Posle objavljivanja revizije Termoelektrarna Šoštanj saopštila je da će svoj komentar dati nakon detaljne analize, preneli su lokalni mediji. Komentari će biti saopšteni predstavnicima Opštine Šoštanj.

Međutim, kompanija je navela da će se odustati od spaljivanja SRF goriva ako se tokom zvanične procedure utvrdi da projekat nije u skladu sa propisima o životnoj sredini ili da će imati negativan uticaj na životnu sredinu i zdravlje ljudi.

Trenutno je u toku procedura koju sprovodi slovenačka agencija za životnu sredinu

Nakon urađene procene uticaja na životnu sredinu TEŠ je nastavio zvaničnu proceduru za dobijanje saglasnosti za ovaj projekat i taj dokument je predao slovenačkoj agenciji za životnu sredinu (ARSO). Ova procedura je još u toku.

TEŠ je ponovio da su studije pokazale da je elektrana pogodna za spaljivanje SRF goriva.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eu solarna energija pad 2025 izvestaj

2025. će biti prva godina od 2015. da EU zabeleži pad instalacija solarnih panela

17. decembar 2020. - Novu analizu tržišta fotonaponskih elektrana u EU za prvih šest meseci 2025. uradila je asocijacija SolarPower Europe

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

17. decembar 2020. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

17. decembar 2020. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

eu pametna brojila lista slovenija hrvatska

Slovenija u vrhu liste zemalja EU sa najviše pametnih brojila, Hrvatska zaostaje

17. decembar 2020. - Švedska, Danska i Italija su sve potrošače - i domaćinstva i one koji to nisu - prebacile na pametna brojila