Pet operatera geotermalnih elektrana u Turskoj pridružilo se pulu kojim upravlja Pure Energy i virtuelna elektrana ovog trgovca strujom je tako optimizovala operacije stabilnim izvorom. Firmin portfelj je do sada sadržao vetroparkove, solarne i hidroelektrane, a sva ta postrojenja zavise od vremenskih prilika. Profesor Nikola Rajaković kaže da bi ta tehnologija morala što pre da se uvede na Zapadnom Balkanu.
Virtuelna elektrana kompanije Pure Energy u Turskoj prvi put je dodala geotermalne izvore. Nova postrojenja imaju ukupan kapacitet 103 megavata, saopštio je nemački energy and meteo systems, provajder nove tehnologije. Virtuelne elektrane su mreže izvora u oblaku ili klaudu pomoću kojih se upravlja proizvodnjom struje u povezanim distribuiranim pogonima, a najviše zelenom energijom.
To znači da Pure Energy, koji trguje strujom, sada unapređuje sistem pridruživanjem geotermalnih postrojenja, jer je njihov rad stabilan. Firma može da balansira učinak iz vetrofarmi, fotonaponskih i hidroelektrana iz svog portfelja, jer njihov rad zavisi od meteoroloških uslova, te da optimizuje poslovanje.
Za učesnike u Turskoj snižavaju se troškovi balansiranja energije
Turska je četvrta sila u svetu po instaliranom kapacitetu iz geotermalnih izvora. Pet proizvođača iz te oblasti koji su ušli u pul sada mogu direktno da nastupaju na domaćem tržištu uz niže izdatke za balansiranje.
„Verujemo u regenerativnu budućnost, ali i prepoznajemo izazov pri integrisanju varijabilnih izvora u tržišta i strujne mreže – posebno vetra i solara. Združivanjem distribuiranih pogona u jedinstveni pul električne energije, kojim se može daljinski upravljati, obezbeđujemo njihov siguran i isplativ rad“, izjavio je suosnivač i direktor uprave Pure Energyja Servet Akgün. Preduzeće ima sedište u Istanbulu i nemačkom Diseldorfu.
Pure Energy je združio postrojenja koja se nalaze na različitim lokacijama i uveo još jedan sektor u jedinstveni pul električne energije kojim se može upravljati na daljinu
Za postizanje visokog udela čiste energije u Turskoj i na drugim tržištima ključno je udruživati distribuirane pogone i upravljati njihovom proizvodnjom, po rečima Ulricha Fockena, suosnivača i direktora uprave energy and meteo systemsa, koji institucijama za upravljanje električnom mrežom, trgovcima strujom i elektranama šalje prognoze učinka u vetroelektranama i solarnim sistemima. „Naš je cilj da svojom virtuelnom elektranom i prognozama proizvodnje struje podržimo integraciju obnovljive energije na globalnom nivou“, izjavio je.
Na Zapadnom Balkanu nema prepreka za virtuelne elektrane
Ova virtuelna elektrana u Turskoj, u suštini balansna grupa, obezbedila je sebi konstantniju proizvodnju kada je dodala geotermalne izvore, kaže profesor Nikola Rajaković sa Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. On je za Balkan Green Energy News rekao da su pomenute nove elektrane u pulu potpuno predvidive što se tiče učinka, tako da je Pure Energy dobio usluge balansiranja za sopstvene potrebe.
Pridruživanjem geotermalnih izvora, s kojima se dobija predvidivost proizvodnje, trgovac strujom će biti sigurniji u to šta može da plasira na tržištu, izjavio je univerzitetski profesor Nikola Rajaković
Kompanija je popravila svoj položaj na unutardnevnom i tržištu za dan unapred, jer sad može jasnije da utvrdi šta može da proda, naveo je Rajaković. On je podsetio da na Zapadnom Balkanu, što se tiče sporazuma u okviru Energetske zajednice, nema prepreka za uvođenje virtuelnih elektrana.
„Ovdašnji investitori bi trebalo da prepoznaju prednosti te tehnologije, jer će ovakvi sistemi verovatno veoma ubrzo biti uspostavljeni u regionu. Kuća sa krovnim fotonaponskim panelima i sistemom baterija za skladištenje energije je primer kako rade virtuelne elektrane“, dodao je Rajaković.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.