Životna sredina

Timberlend postavio cilj da do 2030. ima pozitivan uticaj na prirodu

Timberland-priroda-cilj-2030

Slika: Čizme od regenerativne kože (Timberland)

Objavljeno

03.09.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.09.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kompanija Timberland, jedan od vodećih svetskih brendova u industriji obuće i odece, planira da njegovi proizvodi do 2030. godine imaju pozitivan uticaj na prirodu – tako što će prirodi vraćati više nego što od nje uzima. Firma, između ostalog, namerava da unapredi biodiverzitet, kvalitet vode i život farmera od kojih nabavlja sirovine.

Ovaj plan će biti ispunjen postizanjem dva cilja:

  • da 100% proizvoda budu dizajnirani tako da ispunjavanju principe cirkularne ekonomije,
  • da se 100% prirodnih materijala dobija iz regenerativne poljoprivrede.

Kroz cirkularni dizajn proizvoda Timberland namerava da smanji otpad na nulu, a da dobijanjem prirodnih materijala iz regenerativne poljoprivrede ostvari ne samo neutralan, već pozitivan uticaj na prirodu, navodi se u saopštenju kompanije.

Tekstil je na četvrtom mestu liste proizvoda koji imaju najveći uticaj na životnu sredinu

Inače, tekstil je, prema Studiji o uticaju proizvoda na životnu sredinu (EIPRO), na četvrtom mestu liste proizvoda koji izazivaju najveći uticaj na životnu sredinu, odmah nakon hrane i pića, transporta i stanovanja.

Proizvodi dizajnirani za cirkularnu ekonomiju

Do 2030. cilj kompanije je da svi proizvodi – obuća, odeća i aksesoari – budu dizajnirani u skladu sa principima cirkularne ekonomije.

Tako će se proizvodi izrađivati od materijala koji bi inače otišli ​​u otpad (npr. od plastičnih boca, otpadne kože i vune) i biće dizajnirani da mogu da se recikliraju na kraju životnog veka tako što će moći da se rastave i od njih napravi nešto novo.

Regenerativna poljoprivreda oponaša prirodu

Timberland je postavio cilj da se svi prirodni materijali koji se koriste u njegovim proizvodima dobiju kroz regenerativnu poljoprivredu, koja podrazumeva oponašanje prirode.

To znači da omogućava životinjama da slobodno šetaju i hrane se kao da su u prirodi, čime se stvaraju uslovi da se resursi zemlje obnove. Takođe, tako se dobijaju razni usevi, čime se postiže raznolikost koja vlada u prirodi.

Prakse ovakve poljoprivrede omogućavaju zemljištu da apsorbuje i skladišti ugljenik iz atmosfere

Regenerativna poljoprivreda omogućava zemljištu da apsorbuje i skladišti ugljenik iz atmosfere, čime se obnavlja i stvara zdravo, hidratizovano i plodno tlo, što na kraju ima za posledicu neto pozitivan uticaj na zemlju i poljoprivrednike, saopštio je Timberland.

Kompanija priprema i sveobuhvatan lanac snabdevanja regenerativnom kožom u Sjedinjenim Američkim Državama, Australiji i Brazilu. Nedavno je najavila partnerstvo sa Institutom Savory radi finansiranja istraživanja konkretnih benefita regenerativne poljoprivrede.

Prva kolekcija čizama izrađenih od regenerativne kože

Ove jeseni Timberland lansira svoju prvu kolekciju čizama izrađenih od regenerativne kože koja je proizvedena sa farmi u SAD.

Timberland, takođe, sarađuje sa farmerima koji su pioniri u regenerativnoj poljoprivredi na formiranju novih lanaca snabdevanja regenerativnom gumom, pamukom, vunom i šećernom trskom u cilju postizanja svojih ciljeva do 2030.

„Timberland je deo problema“

Colleen Vien, direktorka za održivi razvoj kompanije Timberland, rekla je da je danas životna sredina degradirana i da je ova kompanija deo tog problema.

Ona navodi da je priroda sama po sebi uravnotežena, a ekosistemi su u savršenoj harmoniji. Savremena civilizacija, kako je istakla, ugrožava ovu ravnotežu, ali priroda ima urođenu moć da se iznova obnovi kada joj se pruži prilika, a ljudi mogu da budu neko ko sve to nadgleda.

To je vizija kompanije Timberland za 2030 – da se ugljenik vrati u zemljište, gde mu je i mesto, i da prirodi na kraju vratimo više nego što smo uzeli, rekla je Vien.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

3. septembar 2020. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

Zameni stari papir za sadnicu

Inženjeri zaštite životne sredine vas pozivaju da zamenite stari papir za sadnice

3. septembar 2020. - Inženjeri zaštite životne sredine i ove godine sprovode akciju Zamenite stari papir za sadnice na Novosadskoj cvetnoj pijaci

Sirok front u javnosti protiv proglasenja projekta Jadar strateskim projektom EU

Širok front u javnosti protiv proglašenja projekta Jadar strateškim projektom EU

3. septembar 2020. - Nacionalni konvent o EU izrazio je u pismu evropskim zvaničnicima zabrinutost zbog posledica davanja strateškog statusa projektu Jadar

tuzla litijum planina rudarenje zabrana

Grad Tuzla traži zabranu rudarenja litijuma i sličnih metala

3. septembar 2020. - Gradsko veće je usvojilo zaključke u vezi sa zaštitom životne sredine i zdravlja građana od eksploatacije litijuma na Majevici