OIE

Gradi se vetropark od 450 MW u Jadranskom moru

Saipem vetropark Jadransko more

Foto: Saipem

Objavljeno

26.08.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.08.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Italijanska kompanija Saipem planira da gradi jedan od prvih vetroparkova na Jadranskom moru u saradnji sa još dve firme iz te zemlje. Ova vetroelektrana na moru, za koju kažu da će biti najveća te vrste u Italiji, imaće instalisanu snagu od oko 450 MW.

Vetropark će se sastojati od 56 turbina sa temeljima pričvršćenim za morsko dno, na dve lokacije u blizini italijanske luke Ravena. Jedna lokacija je udaljena nešto više od 8 nautičkih milja od obale, a druga oko 12 nautičkih milja.

Projekat obuhvata i plutajuće solarne panele i proizvodnju vodonika

Projekta obuhvata i plutajuću solarnu tehnologiju i proizvodnju “zelenog” vodonika, saopštio je Saipem. Jedan od partnera na projektu je firma AGNES, koja razvija vetroparkove na moru, plutajuće solarne panele i sisteme za skladištenje energije. AGNES se takođe bavi proizvodnjom vodonika.

Drugi partner je QINT’X, koji se bavi solarnom energijom, vetroenergijom i hidroenergijom, kao i e-mobilnošću (električnim vozilima). Na sajtu ove firme stoji da bi budući vetropark na moru trebalo da bude pušten u rad u roku od tri godine. Ove tri kompanije su nedavno potpisale memorandum o razumevanju u vezi sa ovim projektom, stoji u saopštenju.

Saipem planira vetroparkove sa plutajućim temeljima kraj obale Saudijske Arabije, kao i kod Sicilije i Sardinije

Ovaj projekat je skladu sa novim poslovnim modelom kompanije Saipem, koji je uveden 2019. godine potpisivanjem ugovora sa firmom za obnovljivu energiju Plambeck iz Nemačke o izgradnji vetroparka sa plutajućim temeljima u Crvenom moru kraj obale Saudijske Arabije.

Saipem planira da preko svog ogranka XSIGHT pokrene slične projekte i na italijanskim ostrvima Sicilija i Sardinija, rekao je Mauro Piasere, direktor operacija u firmi XSIGHT.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Promene energetske politike u SAD će samo marginalno uticati na globalnu energetsku tranziciju

26. avgust 2020. - Izveštaj o energetskoj tranziciji DNV-a predviđa prelazak sa današnjeg odnosa fosilnih/nefosilnih goriva od 80/20 odsto na 50/50 do 2050.

severna makedonija baterije solar vetar gas zahtevi zakon godisnji plan sanja bozinovska

Severna Makedonija dobila zahteve za baterije snage 4,2 GW

26. avgust 2020. - Prvi oktobar je bio rok za investitore koji žele da grade energetske projekte da dostave dokumentaciju, rekla je ministarka Sanja Božinovska

srbija indija baterije ChemVolt Global ElevenEs

Indijski ChemVolt Global i srpski ElevenEs sklopili strateško partnerstvo za baterije

26. avgust 2020. - Dve kompanije planiraju da uspostave robustan ekosistem za napredno skladištenje energije i električnu mobilnost u Indiji

srbija kolarac zaduzbina solarna elektrana

Zadužbina Ilije M. Kolarca postavila solarnu elektranu na krov

26. avgust 2020. - Zadužbina Ilije M. Kolarca se priključila sve većem broju domaćinstava, firmi, ustanova, koje na svojim krovovima instaliraju solarne panele