Vesti

EU razmatra podizanje ciljeva za 2030. da bi obezbedila klimatsku neutralnost do 2050.

EU razmatra podizanje ciljeva za 2030.

Foto: Pixabay/Pixel2013

Objavljeno

11.08.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.08.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska komisija započela je proces tokom kojeg će razmotriti podizanje ciljeva za 2030. godinu po pitanju obnovljivih izvora energije i intenziviranje aktivnosti na polju energetske efikasnosti sa ciljem da se obezbedi postizanje planirane klimatske neutralnosti Evropske unije (EU) do 2050. godine.

Proces počinje preispitivanjem dve direktive EU – Direktive o obnovljivim izvorima energije (OIE) (2018/2001/EU) i Direktive o energetskoj efikasnosti (2012/27/EU i 2018/2002/EU). To će biti ključno za utvrđivanje kako će politike EU u ovim oblastima doprineti postizanju ciljeva po pitanju klime i životne sredine u okviru Evropskog zelenog dogovora, saopštila je komisija.

Komisija pokušava da utvrdi da li treba podići cilj za OIE za 2030. godinu sa sadašnjih 32%

Komisija je objavila mape puta za ove dve direktive kako bi utvrdila da li cilj EU za udeo OIE od najmanje 32% do 2030. godine treba podići i procenila da li su postojeća pravila adekvatna za dostizanje cilja od najmanje 32.5% po pitanju energetske efikasnosti u istom periodu.

Kod OIE, mapom puta će se takođe proceniti da li treba izmeniti još neke delove direktive u skladu sa već usvojenim inicijativama poput Strategije za integraciju energetskog sistema i Strategije za vodonik.

Evropski komesar za energetiku Kadri Simson kaže da je jasno da put ka klimatskoj neutralnosti zahteva povećanje i ubrzanje proizvodnje OIE i intenziviranje aktivnosti na polju energetske efikasnosti. On dodaje da komisija mora da razmotri sve instrumente koji su joj na raspolaganju kako bi se to postiglo.

Jedan od ciljeva Evropskog zelenog dogovora je da se pojačaju ambicije EU kako bi se emisije gasova staklene bašte smanjile za najmanje 50%, ili čak blizu 55%, na odgovoran način do 2030. godine.

Rezultati analize direktiva i mogući predlozi očekuju se u junu 2021. godine

Evropska komisija je pozvala zainteresovane građane da daju svoje mišljenje do 21. septembra, a sledeća faza procesa preispitivanja direktiva će biti javna rasprava krajem godine, navodi se u saopštenju komisije.

Analiza direktiva je deo šireg procesa usvajanja plana klimatskih ciljeva za 2030. godinu, stoji u saopštenju, a njeni rezultati i mogući predlozi očekuju se u junu 2021. godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LUCE Awards – glasaj da promovišeš odlučujuću ulogu žena u zelenoj tranziciji

LUCE Awards – glasaj da promovišeš odlučujuću ulogu žena u zelenoj tranziciji

11. avgust 2020. - LUCE Awards ističe izuzetne doprinose i dostignuća žena koje predvode zelenu tranziciju

Z-energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije u ruralnim zajednicama Zlatiborskog okruga

Energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije u ruralnim zajednicama Zlatiborskog okruga

11. avgust 2020. - Regionalna razvojna agencija Zlatibor organizovala je energetske razgovore sa članicama udruženja žena iz ruralnih područja, a glavna tema bili su energetska efikasnost i održivi izvori energije

Beogradski energetski forum 2025, BEF2025

Beogradski energetski forum 2025 – mesto susreta lidera energetske tranzicije Jugoistočne Evrope (14-15. maj)

11. avgust 2020. - Treći Beogradski energetski forum biće domaćin 14. i 15. maja ključnim akterima energetske tranzicije Jugostočne Evrope.

Projekat unapređenja energetske efikasnosti i dekarbonizacije u opštinama Apatin, Odžaci i Šid kroz javno-privatno partnerstvo

11. avgust 2020. - U okviru projekta javno-privatnog partnerstva sa kompanijama Negawatt Solutions i B&S immobilien, članicom EnergyNet grupe, tokom 2024. godine u opštinama Apatin, Odžaci i Šid 64 kotlarnice su sa mazuta, lož ulja i uglja prešle na prirodni gas.