Energetska efikasnost

Energetika Ljubljana koristi otpadnu toplotu iz Leka za daljinsko grejanje

Energetika Ljubljana otpadnu toplotu Leka daljinsko grejanje

Slika: Lek

Objavljeno

15.07.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.07.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Višak kondenzata pare iz Leka, slovenačke farmaceutske firme čiji je vlasnik Novartis, isporučuje se lokalnoj komunalnoj kompaniji za daljinsko grejanje. Energetika Ljubljana je saopštila da projekat smanjuje emisije CO2 za hiljadu tona godišnje na ime uštede goriva.

Glavni grad Slovenije je dobio koristan projekat cirkularne ekonomije. Energetika Ljubljana preuzima višak kondenzata pare iz proizvodnog procesa Leka i koristi ga u svom sistemu za daljinsko grejanje.

Količina je dovoljna da greje 300 domaćinstava ili da ih opskrbljuje sanitarnom toplom vodom, a ta lokalna komunalna i energetska kompanija je saopštila da je ušteda vode ravna zapremini više od 20 olimpijskih bazena. Projekat s Lekom, Sandozove farmaceutske kompanije u okviru matične grupe Novartis, počeo je sredinom marta i probni rad je bio uspešan.

Sistem za prikupljanje kondenzata krenuo je s redovnim radom posle uspešne probe, koja je započeta u martu

Ideju je 2018. predložio Lek, dodala je Energetika Ljubljana. Ugovor je potpisan u septembru prošle godine nakon izvršenih analiza.

Otpadna toplota dolazi iz izrade čvrstih i sterilnih proizvoda. Sistem za prikupljanje kondenzata šalje toplu vodu u mrežu daljinskog grejanja. Projekat smanjuje emisije ugljen-dioksida za hiljadu tona godišnje na ime uštede goriva, navedeno je u objavi.

Energetika Ljubljana, koja takođe isporučuje prirodni gas i struju iz visokoefikasne kogeneracije, pokrenula je prošle godine s Resaltom projekat pametnih sistema za daljinsko grejanje.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

15. jul 2020. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

gabrovo formira gradsku zonu bez emisija CO2

Gabrovo u Bugarskoj formira prvu gradsku zonu bez emisija CO2

15. jul 2020. - Grad Gabrovo je prepoznat kao predvodnik klimatskih i energetskih inicijativa u Bugarskoj, a sada ide i korak dalje sa ciljem da do 2030. godine formira gradsku zonu bez emisija ugljen-dioksida

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

15. jul 2020. - Investicije su deo Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore i finansiraće se najvećim delom iz kredita

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Pozar u zelenu i digitalnu tranziciju

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Požar ušla u zelenu i digitalnu tranziciju

15. jul 2020. - Energetski institut Hrvoje Požar je zvanično otvorio vrata svog Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)