Otpad

Ministarstvo okoliša naložilo vraćanje otpada iz BiH u Italiju

Ministarstvo-okolisa-vracanje-otpada-BiH-Italija

Objavljeno

08.07.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.07.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo okoliša i turizma Federacije Bosne i Hercegovine donelo je odluku da se neopasni otpad koji je uvežen u BiH vrati u Italiju, odakle je i transportovan.

Neopasni otpad je trebalo da bude sirovina za proizvodnju, ali je, kako navode u Ministarstvu, umesto tekstilnog otpada u opštinama Drvar i Bosansko Grahovo uskladišteno drvo, pesak ili neki drugi materijal.

Ministarstvo je poništilo dozvolu za uvoz neopasnog otpada firmi Krom reciklaža i naložilo povratak u Italiju

„Federalno Ministarstvo okoliša i turizma je, na osnovu izvršenog inspekcijskog nadzora i utvrđenog stvarnog stanja, poništilo dozvolu za uvoz neopasnog otpada firmi Krom reciklaža d.o.o. Drvar i naložilo njegov povratak u Republiku Italiju“, saopštilo je Ministarstvo.

Otpad nije skladišten na ekološki prihvatljiv način i njime se upravlja bez nadzora

Federalni urbanističko-ekološki inspektorat je, po nalogu resornog ministarstva, obavio inspekcijski nadzor i ustanovio da otpad nije skladišten na ekološki prihvatljiv način, te da se njime upravlja bez nadzora.

Ministarka Edita Đapo pozvala je građane da budu strpljivi jer je potrebno izvesno vreme da budu završene sve procedure kako bi kompanije vratile otpad u Italiju.

Ministarka Edita Đapo pozvala je građane da budu strpljivi

Neopasni otpad je sirovina za proizvodnju, ali umesto tekstilnog otpada bilo je drvo, pesak ili neki drugi materijal, što je izazvalo ovoliku uznemirenost javnosti, dodala je ona.

Ovo je prvi put da se uveženi otpad vraća u zemlju porekla

Đapo je istakla da je ovo prvi slučaj u FBiH da institucije preduzimaju aktivnosti da uvezeni otpad vrate u zemlju porekla.

On je istakla da se tokovi otpada prate po Bazelskoj konvenciji, što je i sada slučaj.

Ministarstvo se obratilo i Kantonalnom tužilaštvu Kantona 10 kako bi ispitalo okolnosti registracije kompanije Krom reciklaža.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

8. jul 2020. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

8. jul 2020. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

8. jul 2020. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

8. jul 2020. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju