Mobilnost

Pipistrel od agencije EASA dobio prvi sertifikat za električni avion na svetu

Pipistrel EASA sertifikat za elektricni avion

Slika: Pipistrel

Objavljeno

11.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Pipistrel Velis Electro je prvi avion na potpuno električni pogon na svetu koji je dobio takozvanu potvrdu o tipu. Reč je o dvosedu prvenstveno namenjenom za obuku pilota.

Pipistrel je saopštio da je njegova letelica na baterije Velis Electro dobila tipski sertifikat od Evropske agencije za vazduhoplovnu bezbednost – EASA. Slovenački startap je naglasio da je avion konstruisan tako da se njime jednostavno upravlja i da se lako održava te da je ovo prvi put u svetu da jedan avion na potpuno električni pogon dostigne taj standard.

„Smanjeni broj komponenti dramatično obara troškove održavanja, a rizik od kvarova je dalje smanjen zahvaljujući ugrađenom sistemu za stalno praćenje funkcija. Ta, povećana pouzdanost omogućila je da elementi pogonskog sklopa Velis Electra traju više nego dvostruko duže nego kod prethodne generacije električnih aviona“, stoji u saopštenju.

Elementi pogonskog sistema letelice Velis Electro trajaće više nego dvostruko duže nego kod prošle generacije električnih aviona

Pogonski sklop i baterije hlade se tečnošću. Velis Electro je namenjen za obuku pilota.

Motor, za kojeg je Pipistrel dokument o tipu dobio odvojeno, još u maju, dostupan je i drugim proizvođačima originalne opreme za letelice, izjavio je osnivač i direktor grupe Ivo Boscarol i izrazio optimizam u pogledu vertikalnog uzletanja i sletanja na električni pogon (eVTOL) i projekte s više sedišta koji bi koristili tehnologiju vodonika.

EASA je za motor potvrdu o tipu izdala još prošlog meseca

U timu za sertifikaciju su bili i stručnjaci iz nadležnih švajcarskih i francuskih institucija, da bi pripremili ulazak letelice Velis Electro na tržište u tim dvema zemljama.

Pipistrel je otkrio da je dobio porudžbine za 31 avion za ovu godinu i to iz sedam zemalja.

Pipistrel EASA elektricni avion
Slika: Pipistrel

Firma sedam godina isporučuje letelice za nadzor jednoj specijalnoj jedinici Armije Sjedinjenih Država. Ima pogon u Gorici u Italiji, odmah pored granice sa Slovenijom, a namerava i da izgradi fabriku u Kini.

Proizvođač električnih aviona okreće se vazdušnom teretnom saobraćaju na struju kao i prevozu ljudi između susednih gradova

Pipistrel je nedavno objavio da razvija koncepciju male teretne letelice za kratke razdaljine. Drugi projekat je avion za 19 putnika na vodonik koji bi mogao da se koristi za saobraćaj među susednim gradovima. Boscarol je naglasio potencijal ovih niša na tržištu.

Kompanija je već sarađivala s Uberom u njegovom pokušaju da uvede leteći taksi.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Petrol finansiranje mrezu punjaca elektricna vozila Sloveniji Hrvatskoj

Petrol obezbedio finansiranje za mrežu punjača za električna vozila u Sloveniji, Hrvatskoj

11. jun 2020. - Slovenački Petrol planira da instalira sisteme za punjenje baterija električnih vozila na 35 lokacija na domaćem tržištu i u Hrvatskoj

Holandija dobija gradsku cetvrt ciji ce stanovnici morati da dele automobile

Stanovnici nove gradske četvrti u Holandiji će morati da dele automobile

11. jun 2020. - Utreht, četvrti grad po veličini u Holandiji, dobiće naselje čiji će stanovnici deliti automobile

zeleni celik elektricna vozila studija

Prelazak na zeleni čelik neznatno utiče na cenu električnih vozila

11. jun 2020. - Prelazak na 100 odsto zelenog čelika do 2040. koštao bi samo osam evra, zbog troškova CO2 emisija, kao i pada troškova proizvodnje čelika

hrvatska punionice elektricna vozila hgk

Hrvatska će u punjače za električna vozila uložiti 200 miliona evra

11. jun 2020. - Uredba o uvođenju infrastrukture za alternativna goriva stupila je na snagu 13. aprila u EU i donosi brojne obaveze za Hrvatsku