OIE

Italijanska vlada omogućava građanima da besplatno postave fotonaponske sisteme

Italijanska-vlada-gradjani-besplatni-fotonaponski-sistemi

Slika: Pixabay

Objavljeno

02.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

02.06.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Italijanska vlada povećala je eko-bonus za ugradnju fotonaponskih sistema i sistema za skladištenje energije u stambenim objektima sa 50% na čak 110%, čime je praktično omogućila vlasnicima stanova i kuća da besplatno ugrade takve sisteme.

Uvećani podsticaji su deo mera za podršku italijanskoj privredi pogođenoj pandemijom COVID-19. Prema uredbi koju je usvojila italijanska vlada, eko-bonus će se primenjivati na sve troškove napravljene od 1. jula 2020. godine do 31. decembra 2021. godine, piše pv-magazine.

Eko-bonus od 110% će važiti za tri vrste projekata energetske obnove – izolaciju zgrada, zamenu sistema hlađenja i grejanja u stambenim zgradama i zamenu sistema hlađenja i grejanja u porodičnim kućama.

Fotonaponski projekti koji ne ispunjavaju uslove za eko-bonus od 110% će dobiti podsticaj od 50%

Fotonaponski projekti koji se odnose na obnovu zgrada, a koji nisu obuhvaćeni ovim kategorijama ne dobijaju “super” eko-bonus od 110%, ali ipak mogu dobiti postojeći podsticaj od 50%.

Korisnici imaju tri mogućnosti za ostvarivanje eko-bonusa – umanjenjem poreza na dohodak u periodu od pet godina, prenosom poreske olakšice na izvođače radova i dobavljače proizvoda ili fakturisanjem popusta.

Maksimalna cena za fotonaponske sisteme je 2.400 evra po instalisanom kW

Ialijanska vlada utvrdila je i maksimalnu cenu od 2.400 evra po ugrađenom kW za fotonaponske sisteme i 1.000 evra po kWh za sisteme skladištenja. To znači da će oni koji planiraju visokokvalitetne projekte ipak plaćati dodatne troškove – posebno za sisteme skladištenja energije.

U poslednjih nekoliko godina, postojeći eko-bonus od 50% za ugradnju fotonaponskih sistema je bio jedan od glavnih pokretača razvoja solarne tehnologije u Italiji, podseća pv-magazine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

2. jun 2020. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

crna gora italija admir sahmanovic kabl solar vetar investicije

Šahmanović: U Crnoj Gori u razvoju projekti za solar i vetar snage 4.000 MW

2. jun 2020. - U Crnoj Gori su u razvoju solarne elektrane i vetroparkovi koji će sadašnji kapacitet za...

Proizvodnja struje uglja Finskoj zanemarljiva gasenja jednog postrojenja

Proizvodnja struje iz uglja u Finskoj zanemarljiva nakon gašenja jednog postrojenja

2. jun 2020. - Helsinki je zatvorio svoje poslednje postrojenje na ugalj, a udeo uglja u proizvodnji struje u Finskoj je i pre toga iznosio nekoliko promila

evropa solar nuklearke cene struje pojeftinjenje eurelectric

Eurelectric: Solar i nuklearke u martu za 30 odsto snizili cene struje u Evropi

2. jun 2020. - Proizvodnja električne energije u solarnim i nuklearnim elektranama, u kombinaciji sa lepšim vremenom, doveli su do pojeftinjenja