OIE

Domaćinstva u Velikoj Britaniji zarađuju trošeći zelenu električnu energiju

dobijas-novac-ako-trosis-energiju-twiter

Slika: Pixabay

Objavljeno

16.05.2020.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

16.05.2020.

Država

Komentari

0

Podeli

Više energije iz obnovljivih izvora u elektroenergetskom sistemu  i dalje predstavlja problem za balansiranje mreže. Primer je Velika Britanija, gde je ovog proleća potrošnja pala, a proizvodnja porasla. Da bi se problem rešio, domaćinstva su podsticana da troše električnu energiju kada je proizvodnja u elektranama na sunce i vetar bila povećana, a za tu potrošnju ne da nisu platila, već su od potrošenih kilovata i zaradila.  Zvuči neverovatno, ali istinito je.

To da neko domaćinstvo troši električnu energiju, a da ne plati, i da za tu potrošnju dobije novac, to je u ovom našem delu Evrope gotovo nezamislivo, ali nije i za potrošače u Velikoj Britaniji.

Ova pogodnost za domaćinstva prvi put se desila u decembru prošle godine i to samo za potrošnju u toku noći. 5. aprila se ova situacija ponovila i tokom dana, ali je trajala vrlo kratko. Trend se nastavio, pa je u aprilu bilo više dana u kojima su potrošači dobijali novac za energiju koju potroše, a oko 21. aprila ova pogodnost je trajala više povezanih dana.

Mogućnost da kupci zarade je posledica činjenice da elektrane na obnovljive izvore proizvode energiju i kada je potražnja za njom mala, pa je problem kako napraviti balans u elektroenergetskom sistemu. To je, inače, jedan od glavnih argumenata koje navode protivnici energetske tranzicije i izgradnje postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije.

Firma Octopus Energy je u praksi htela da pokaže još jedan model za rešavanje problema balansiranja

Pogodnost je i zasluga kompanije Octopus Energy, koja je htela da u praksi pokaže još jedan model za rešavanje problema balansiranja. Zato su njeni klijenti, koji imaju fleksibilnu tarifu zvanu Octopus Agile, dobili mogućnost da zarade 4,5 evrocenta (4 penija) za svaki kilovat-sat koji potroše u određenim periodima u toku dana ili noći.

Octopus Agile je, kako tvrdi ova kompanija, prva takva tarifa u svetu. Osim plaćanja za potrošnju energije, ona omogućava i da potrošači svakog dana uveče dobiju cene koje će važiti sutradan i to za vremenske periode od pola sata.

Prošle nedelje kompanija je otišla korak dalje, pa je plaćanje potrošnje, u sklopu testiranja tržišta, ponudila određenim domaćinstvima koja imaju fiksne cene, odnosno nemaju fleksibilnu tarifu.

Kompanija ispituje da li potrošači imaju interes da uz novčanu nadoknadu učestvuju u balansiranju

U poruci koju je ova firma poslala potrošačima piše da će tokom vikenda mala potražnja za energijom u kombinaciji sa puno obnovljive energije značiti da će elektrane na obnovljive izvore možda morati da budu namerno zaustavljene, pa želi da ispita da li kupci žele da pomognu u balansiranju mreže i da za to dobiju novac, preneo je portal inews.

Rešenje za dobijanje više energije iz obnovljivih izvora

Nije novost da proizvodnja  električne energije u solarnim elektranama i vetroparkovima zavisi od toga da li sunce sija ili vetar duva, a sa druge strane potrošnja ima svoja pravila, pa se dešava da zelene energije ima puno kada je je potrošnja mala.

Taj problem se može rešiti isključivanjem vetroelektrana i solarnih elektrana, isključivanjem elektrana na fosilna goriva, skladištenjem ili povećanjem potrošnje. Naravno, svako rešenje ima neku cenu koštanja.

Prosečna tražnja za energijom u aprilu u Velikoj Britaniji smanjena je 17%

Zbog pandemije koronavirusa, stvari su se dodatno zakomplikovale. Tako je prosečna tražnja u aprilu u Velikoj Britaniji, prema podacima Octopus Energy, smanjena 17% u odnosu na isti period prošle godine.

Zajedno sa dosta sunčanih i vetrovitih dana u većem delu zemlje, udeo obnovljivih izvora je bio veći nego ikada ranije, što je zahtevalo fleksibilnost da bi se mreža održavala u stalnoj ravnoteži, izjavili su u ovoj kompaniji.

Obnovljivi izvori su po prvi put bili glavni izvor električne energije u Velikoj Britaniji

Obnovljivi izvori energije su u prvom tromesečju ove godine po prvi put nadmašili fosilna goriva kao glavni izvor električne energije u Velikoj Britaniji. Samo u aprilu vetroelektrane su proizvodile 30-45% energije, solarne elektrane 20-25%, a elektrane na gas 15-20%.

Problem smanjene potrošnje i povećane proizvodnje iz obnovljivih izvora Nacionalna mreža Velike Britanije rešavala je tako što je zaustavljala rad velikih zagađivača kao što su elektrane na gas, ugalj i naftu, ali i zelenih elektrana.

Ponudom da plati kupcima da troše električnu energiju u trenucima kada se očekuje da proizvodnja zelene energije bude velika, kompanija je, kako tvrdi, povećala potražnju, što znači da će manje zelenih postrojenja biti isključeno i da će se proizvesti više energije bez emisija  CO2.

Mreža sa niskim emisijama ugljenika može da funkcioniše u praksi

Treba reći da u Velikoj Britaniji kada je proizvodnja veća od potrošnje, cene energije padaju i to ispod nule, pa postaju negativne, što je slučaj i na drugim tržištima, a dobavljačima se plaća da preuzmu energiju iz mreže.

Nacionalna mreža mora da obešteti vetroelektrane i solarne elektrane ako želi da prestanu sa radom

Kako je preneo Energy Voice, prema ugovorima sa proizvođačima energije iz vetra i sunca, Nacionalna mreža mora da im plati ako želi da prestanu sa radom u trenucima kada mora da uravnoteži ponudu i potražnju i osigura nesmetano funkcionisanje sistema.

Ako se proizvodi previše energije iz obnovljivih izvora, Nacionalnoj mreži je jeftinije da plaća kupcima da je troše nego da plaća vetroelektrama da prestanu da rade, naveo je portal.

Fleksibilne tarife mogu se uvesti samo ako su potrošačima ugrađena pametna brojila

Takođe je važno reći da se fleksibilne tarife mogu uvesti samo ako potrošači imaju ugrađena pametna brojila.

Dr Jeff Hardy, konsultant za održivu energiju na Imperial College London i klijent firme Octopus Energy, odlučio je da učestvuje u njenom istraživanju, ali ne zbog novca.

Motivisan je da pomogne da se pokaže kako mreža sa niskim emisijama ugljenika može da funkcioniše u praksi, tako što će kupci koristiti više energije u trenucima velike ponude, a manje kada je proizvodnja obnovljive energije mala.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU-kompletira-Industrijski-plan-zeleni-dogovor-zakonom-dekarbonizaciji-industrije

EU kompletira Industrijski plan za zeleni dogovor zakonom o dekarbonizaciji industrije

16. maj 2020. - Zakon o potpunoj dekarbonizaciji industrije bi uskoro mogao da stupi na snagu, čime bi EU zaokružila Industrijski plan za zeleni dogovor

uvoz-struje-severna-makedonija

Severna Makedonija: Solar doveo do smanjenja uvoza struje na svega 2,75% potrošnje

16. maj 2020. - Rast instalisanih kapaciteta solarnih elektrana u Severnoj Makedoniji bio je 2023. za 251% veći nego prethodne godine

HEP-izgradi-reverzibilnu-hidroelektranu-Blaca-pola-gigavata

HEP se sprema da izgradi reverzibilnu hidroelektranu Blaca od pola gigavata

16. maj 2020. - Kapacitet za turbinski režim rada HEP-ove reverzibilne hidroelektrane Blaca iznosio bi 498 megavata, a pumpe bi radile na najviše 489 megavata

Za privredu u Srbiji bice smanjene cene gasa struje

Za privredu u Srbiji biće smanjene cene gasa, struje

16. maj 2020. - Cene struje i gasa za privredu pašće otprilike 20 odnosno 15 odsto, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović