Firma osnovana 2009. dobila je priznanje za UEGOS, kojim se predupređuju odstupanja u naponu i rešavaju prepreke u protokolu što se javljaju na liniji između pametnih uređaja i naponske mreže. Typhoon HIL je izabran da u svojstvu nacionalnog šampiona na startap sceni učestvuje u finalu takmičenja u Poljskoj.
Typhoon HIL Inc. je impresionirao žiri alatkom za komunikaciju između pametnih uređaja i strujne mreže i pobedio na trećem PowerUp! izazovu u Srbiji, kojeg je za startap firme organizovao EIT InnoEnergy. Prezentacije i ceremonija održane su onlajn zbog rizika od širenja korona virusa, ali veliko finale je zasad ostalo zakazano za 3. jun u Krakovu.
Ova firma je imala najbolju ideju, potencijal i predlog za razvoj sa svojim operativnim sistemom Universal Energy Gateway – UEGOS. Softver pokreću Linux i Python.
Korisnici mogu da združe, nadgledaju i kontrolišu raštrkane izvore energije i pametne uređaje koristeći postojeće ili nove gejtveje. Typhoon HIL je već prošao startap fazu, tvrdi njegov marketinški predstavnik Aleksandar Kavgić i otkriva da tim unapređuje interfejs već funkcionalnog proizvoda.
Typhoon HIL je priznanje dobio za operativni sistem Universal Energy Gateway – UEGOS
Sistem se jednostavno instalira i može da radi s raznim protokolima, dodao je. Kavgić je objasnio da dodavanje struje iz obnovljivih izvora i pametnih uređaja u sistem može da dovede do odstupanja u naponu. Pilot-projekti se planiraju u Belgiji, Holandiji i Španiji, izjavio je.
Kompanija, osnovana 2009, takođe pomaže u elektrifikaciji prevoza i razvoju solarnih elektrana, po rečima njenih inženjera.
Organizatori su naveli da je konkurs uveden radi podrške budućim jednorozima (unicorn), kako se kolokvijalno nazivaju kompanije u razvoju koje još nisu na berzi, a premaše tržišnu kapitalizaciju od milijardu dolara.
Ovog puta se prijavilo 425 firmi u ranoj fazi rasta u Centralnoj i Istočnoj Evropi, u pokušaju da dobiju pristup investitorima i potencijalnim partnerima. Ova mreža obećava i pomoć u unapređivanju i razvoju proizvoda, pilot-projektima i strategiji komercijalizacije.
Publika je izabrala WhiteLemur, koji je predstavio biorazgradiv i isplativ proizvod od otpada za ambalažu
Nagradu publike za najbolji startap u Srbiji dobio je WhiteLemur, koji je razvio materijal SOMA za ambalažu. Ona je biorazgradiva i isplativa, dobija se od otpada i zamena je za petrohemijske proizvode.
Finala po zemljama se održavaju nakon virtuelnog kampa za obuku. Kategorije su energija, čiste tehnologije, mobilnost, sajber bezbednost, pametni gradovi i čisti vazduh. Ovo je šesta godina celokupnog takmičenja.
Prošlogodišnji pobednik u Krakovu bio je Danubia NanoTech iz Slovačke.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.