Priručnik sa primerima iz prakse daće odgovore na pitanja zašto, kako i koji finansijski mehanizmi se mogu koristiti za zaštitu biodiverziteta a da ujedno doprinesu održivom razvoju. Priručnik je prilagođen sistemima i uslovima na Zapadnom Balkanu i predstavlja rešenja i mehanizme koji su odgovarajući za region.
Takođe, rečnik koji je deo priručnika, ima za cilj da zainteresovane strane i korisnici iz različitih sektora usvoje relevatnu terminologiju vezanu za biodiverziteta kao i finansije.
U post-2020 periodu, mobilisanje resursa za zaštitu biodiverziteta je od izuzetnog značaja. Globalni procesi su definisani tako da u prvi plan stavljaju održivi razvoj i zaštitu životne sredine kao ciljeve koji se međusobno usko povezani, dok Evropski zeleni dogovor predstavlja polaznu tačku Evropske unije u implementaciji UN Agende 2030 i ciljeva održivog razvoja.
Isto tako, region Zapadnog Balkana je posvećen procesu pristupanja Evropskoj uniji, gde finansiranje Poglavlja 27 o zaštiti životne sredine ostaje jedno od najizazovnijih (i potencijalno najskupljih) poglavlja u predpristupnom procesu.
Unaprediti finansijsku održivost biodiverziteta
Priručnik nastoji da onima koji planiraju finansije obezbedi neophodne informacije o različitim pristupima u održivom finansiranju, instrumentima i konkretnim primerima iz sveta, kao i da predstavi srž naučenih lekcija i preporuka o potrebama, mogućnostima i daljim koracima, unapređujući finansijsku održivost biodiverziteta, ekosistema i zaštićenih područja na Zapadnom Balkanu.
Cilj je, takođe, da se uz pomoć priručnika podigne svest o održivom finansiranju biodiverziteta, ekosistema i zaštićenih područja u regionu. Publikacija je napravljena u formatu koji je jednostavan razumevanje I privlačan ya svakodnevnu upotrebu, sa fokusom na povezivanje i predstavljanje praktičnih informacija koje su relevantne za politike, a sve to skrojeno prema potrebama i prilikama na Zapadnom Balkanu.
Primeri studija slučaja iz prakse
Priručnik predstavlja selekciju mehanizama finansiranja biodiverziteta, koji su se pokazali kao najefikasniji i najkorisniji u praksi, a imaju i najveći potencijal primene koji istovremeno doprinosi zaštiti biodiverziteta i održivog razvoja ekonomija Zapadnog Balkana. Mehanizmi obuhvataju pet glavnih tipova finansijskih instrumenata, uključujući one koji imaju cilj da:
- Unaprede bolju iskorišćenost postojećih odnosno doprinesu unapređenoj raspodeli budžetskih sredstava;
- Kreiraju i unaprede tržišta proizvoda i usluga koji proističu iz biodiverziteta;
- Podrže komercijalne ili investicije u biodiverzitet bazirane na stopi prinosa;
- Obezbede donacije za biodiverzitet iz svih sferaza biodiverzitet i
- Unaprede upravljanje i raspodelu finansijskim izvorima.
Ekspertski tim koji čine Lucy Emerton i Mladen Lazić, razvio je priručnik uz konsultacije i doprinos Radne grupe za biodiverzitet Jugoistočne Evrope (BDTF SEE) i regionalne ekspertske grupe za procenu i evaluaciju ekosistemskih usluga (ESAV EG). Obe regionalne strukture obezbedile su savete u vezi sa tehničkim elementima i politikama, odnosno validovale strukturu i sadržaj priručnika, kao i predložene studije slučaja održivog finansiranja iz regiona, koje su takođe uključene u priručnik.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.