Biodiverzitet

Uskoro priručnik o održivom finansiranju biodiverziteta, ekosistema i zaštićenih područja

Photo: Pixabay

Objavljeno

20.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.03.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Priručnik sa primerima iz prakse daće odgovore na pitanja zašto, kako i koji finansijski mehanizmi se mogu koristiti  za zaštitu biodiverziteta a da ujedno doprinesu održivom razvoju. Priručnik je prilagođen sistemima i uslovima na Zapadnom Balkanu i predstavlja rešenja i mehanizme koji su odgovarajući za region.

Takođe, rečnik koji je deo priručnika, ima za cilj da  zainteresovane strane i korisnici iz različitih sektora usvoje relevatnu terminologiju  vezanu za biodiverziteta kao i finansije.

U post-2020 periodu, mobilisanje resursa za zaštitu biodiverziteta je od izuzetnog značaja. Globalni procesi su definisani tako da u prvi plan stavljaju održivi razvoj i zaštitu životne sredine kao ciljeve koji se međusobno usko povezani, dok Evropski zeleni dogovor predstavlja polaznu tačku Evropske unije u implementaciji UN Agende 2030 i ciljeva održivog razvoja.

Isto tako, region Zapadnog Balkana je posvećen procesu pristupanja Evropskoj uniji, gde finansiranje Poglavlja 27 o zaštiti životne sredine ostaje jedno od najizazovnijih (i potencijalno najskupljih) poglavlja u predpristupnom procesu.

Unaprediti finansijsku održivost biodiverziteta

Priručnik nastoji da onima koji planiraju finansije obezbedi neophodne informacije o različitim pristupima u održivom finansiranju, instrumentima i konkretnim primerima iz sveta, kao i da predstavi srž naučenih lekcija i preporuka o potrebama, mogućnostima i daljim koracima, unapređujući finansijsku održivost biodiverziteta, ekosistema i zaštićenih područja na Zapadnom Balkanu.

Cilj je, takođe, da se uz pomoć priručnika podigne svest o održivom finansiranju biodiverziteta, ekosistema i zaštićenih područja u regionu. Publikacija je napravljena u formatu koji je jednostavan  razumevanje I privlačan ya svakodnevnu upotrebu, sa  fokusom na povezivanje i predstavljanje praktičnih  informacija koje su relevantne za politike, a sve to skrojeno prema potrebama i prilikama na Zapadnom Balkanu.

Primeri studija slučaja iz prakse

Priručnik predstavlja selekciju mehanizama finansiranja biodiverziteta, koji su se pokazali kao najefikasniji i najkorisniji u praksi, a  imaju i najveći potencijal  primene koji istovremeno  doprinosi  zaštiti biodiverziteta i održivog  razvoja ekonomija Zapadnog Balkana. Mehanizmi obuhvataju pet glavnih tipova finansijskih instrumenata, uključujući one koji imaju cilj da:

  • Unaprede bolju iskorišćenost postojećih odnosno doprinesu unapređenoj raspodeli  budžetskih sredstava;
  • Kreiraju i unaprede tržišta proizvoda i usluga koji proističu iz biodiverziteta;
  • Podrže komercijalne ili investicije u biodiverzitet bazirane na stopi prinosa;
  • Obezbede donacije za biodiverzitet iz svih sferaza biodiverzitet  i
  • Unaprede upravljanje i raspodelu finansijskim izvorima.

Ekspertski tim koji čine Lucy Emerton i Mladen Lazić, razvio je priručnik uz konsultacije i doprinos Radne grupe za biodiverzitet Jugoistočne Evrope (BDTF SEE) i regionalne ekspertske grupe za procenu i evaluaciju ekosistemskih usluga (ESAV EG). Obe regionalne strukture obezbedile su savete u vezi sa tehničkim elementima i politikama, odnosno  validovale strukturu i sadržaj priručnika, kao i predložene studije slučaja održivog finansiranja iz regiona, koje su takođe uključene u priručnik.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija prostorni plan vetropark Ojstrica protivljenju gradana gradjana

Slovenija usvojila prostorni plan za vetropark Ojstrica uprkos protivljenju građana

20. mart 2020. - Vlada Slovenije je odobrila prostorni plan za vetroelektranu Ojstrica, a lokalno stanovništvo i opština su i dalje protiv tog projekta

Zastitnici ptica Rumuniji blokirali izgradnju najvecih projekata solarnih elektrana Evropi

Zaštitnici ptica u Rumuniji blokirali izgradnju jednog od najvećih projekata solarnih elektrana u Evropi

20. mart 2020. - Dama Solar bi u ovom trenutku bila najveće fotonaponsko postrojenje u Evropi, ali aktivisti su zakočili investiciju radi zaštite ptica

Trecina Evropske komisije zaduzena energetsku tranziciju zivotnu sredinu Teresa Ribera

Trećina nove Evropske komisije biće zadužena za energetsku tranziciju, životnu sredinu

20. mart 2020. - Za glavne funkcije u energetici u sledećoj Evropskoj komisiji imenovani su španska vicepremijerka Teresa Ribera i Dan Jergensen iz Danske

konacno ponisten tender za solarnu elektranu briska gora

Konačno poništen tender za solarnu elektranu Briska Gora

20. mart 2020. - Projekat Briska Gora je bio sporan i zbog potencijalnog negativnog uticaja na biodiverzitet i kulturnu baštinu