Životna sredina

Vlada Srbije usvojila Pregovaračku poziciju za Poglavlje 27

Srbija-usvojila-Pregovaracku-poziciju-za-Poglavlje-27

Slika: Vlada Srbije

Objavljeno

22.01.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.01.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Srbije usvojila je Pregovaračku poziciju za Poglavlje 27 – životna sredina i klimatske promene i poslala je Evropskoj komisiji u Brisel.

Time se stvaraju uslovi za otvaranje još jednog poglavlja u ovoj godini u okviru procesa pristupanja Evropskoj uniji, , saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine povodom odluke da se usvoji Poglavlje 27.

U izradi Pregovaračke pozicije učestvovalo je 150 predstavnika iz 28 institucija i državnih organa Republike Srbije, saopštilo je Ministarstvo.

Pregovaračka pozicija obrazlaže finansijski okvir za dostizanje standarde EU

Osim teksta, Pregovaračka pozicija sadrži ukupno 14 priloga, odnosno 1.650 strana teksta, i obrazlaže finansijski okvir za aktivnosti u narednom periodu, kako bi Srbija dostigla standarde Evropske unije u oblasti zaštite životne sredine.

Ulaganja u sektor voda i sektor otpada mogu dostići oko 7,5 milijardi evra

Visoki troškovi i ograničeno raspoloživo finansiranje, što se uglavnom odnosi na javni sektor, glavni su razlozi prelaznih perioda za većinu direktiva za upravljanje otpadom i vodama. Ulaganja u sektor voda i sektor otpada mogu dostići oko 7,5 milijardi evra.

Usklađivanje postrojenja sa Direktivom o industrijskim emisijama zahteva 1,3 milijarde evra

Predviđeno je da se takve investicije finansiraju iz fondova EU (64%), državnog (18%) i lokalnog (4%) budžeta i fondova i zajmova (14%). Takođe se predviđa da će privatni sektor doprineti finansiranju projekata, naročito u sektoru upravljanja otpadom.

Neophodno zapošljavanje 1.450 radnika u administraciji

Direktiva o industrijskim emisijama (DIE) podrazumeva visoke finansijske zahteve uglavnom za privatni sektor. Ukupan iznos investicija potreban za postrojenja za postizanje potpune usklađenosti sa Direktivom je oko 1,3 milijarde evra.

U okviru Akcionog plana za razvoj administrativnih kapaciteta u oblasti životne sredine predviđeno je zapošljavanja oko 1.450 radnika.

Odluci Vlade, kako je navedeno, prethodilo je pozitivno mišljenje Odbora za zaštitu životne sredine, konsultativni sastanak sa Nacionalnim konventom o EU, na kom nije bilo suštinskih primedbi na Predlog Pregovaračke pozicije, kao i pozitivno mišljenje Odbora za evropske integracije na predlog radi upućivanja na Međuvladinu konferenciju o pristupanju Srbije EU za Poglavlje 27.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija nemacka litijum kina jadar brantner

Nemačka sekretarka Brantner: Nije pitanje da li će se litijum kopati u Srbiji, nego ko će to uraditi

22. januar 2020. - Franciska Brantner, državna sekretarka u Saveznom ministarstvu za ekonomske poslove, izjavila je da je pitanje da li će to uraditi Rio Tinto i Evropa ili Kina

Aktivisti Jadra poveli sa protesta u Beogradu blokade protiv kopanja litijuma

Aktivisti iz Jadra poveli u blokade sa protesta u Beogradu protiv kopanja litijuma

22. januar 2020. - Masovnim skupom u Beogradu krunisana je serija skoro svakodnevnih protesta širom zemlje. Predvođeni udruženjem Ne damo Jadar i SEOS-om, hiljade demonstranata zaustavilo je saobraćaj na Gazeli i pošlo da blokira železničke stanice Prokop i Novi Beograd.

podgorica deponija spalionica otpada

Mujović: Gradnja spalionice otpada u Podgorici je dobitna kombinacija

22. januar 2020. - Podgorica bi mogla da dobije spalionicu otpada što je plan komunalnog preduzeća Deponija koji podržava i Saša Mujović, ministar energetike

Novi evropski zakon IED 2.0 gradanima gradjanima odstetu od zagadivaca zagadjivaca

Novi evropski zakon IED 2.0 omogućava građanima da dobiju odštetu od zagađivača

22. januar 2020. - Direktiva IED 2.0 pokriva emisije zagađujućih materija i omogućava ljudima da dobiju odštetu za narušavanje njihovog zdravlja usled protivzakonitog zagađivanja