OIE

Instalirani solarni paneli na 108 javnih zgrada u Severnoj Makedoniji

solarni paneli

Slika: Vlada Severne Makedonije

Objavljeno

12.12.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.12.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

U okviru projekta Vlade Severne Makedonije za projektovanje i instaliranje fotonaponskih sistema, na 108 javnih zgrada postavljeni su solarni paneli čime će se smanjiti emisije ugljen-dioksida i troškovi za energente. Projekat vredan 20,6 miliona evra, kako je saoštila vlada, isplatiće se za 7,5 godina.

Solarni paneli su postavljeni u 36 opština na 68 osnovnih i srednjih škola, šest vrtića, 18 zgrada opštinske uprave, dva doma kulture, tri sportske dvorane i na po jedan dom zdravlja, vatrogasnu ustanovu i trening centar. Takođe, instalirani su i na tri postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Berovu, Kičevu i Makedonskom Brodu, četiri fabrika vode u Štipu, Strugi, Gostivaru i Tetovu i na pumpnoj stanici za vodovod u Karbincima.

Očekivana ušteda za svih 108 objekata je oko 190.000 evra godišnje

Objekti koji rade 24 sata dnevno, kako je saopšteno, mogu da uštede od 28 do 82% ili u proseku 45% mesečno, odnosno 1.000 evra po objektu mesečno.

Očekivana ušteda za svih 108 objekata je oko 190.000 evra godišnje, dok će se investicija isplatiti za 7,5 godina, rekao je Zoran Zaev, premijer Severne Makedonije na predstavljanju rezultata projekta.

Evropska unija je obezbedila 15,5 miliona evra, dok je ostatak osigurala vlada. Projekat je sprovelo Ministarstvo finansija u saradnji sa Svetskom bankom.

Severna Makedonija prosečno ima 280 sunčanih dana sa 1.500 sunčanih sati

Ministarka finansija Nina Angelovska rekla je da se upotreba solarne energije u svetu povećava kako se tehnologije poboljšavaju i smanjuju troškovi, posebno u zemljama koje za to imaju potencijal, kao što je Severna Makedonija. Ova država prosečno ima 280 sunčanih dana sa 1.500 sunčanih sati.

Kao jedan od primera ona je navela vrtić „7. septembar“ u Pehčevu koji je za maj, jun, jul i avgust 2018. godine platio račun za električnu energiju od 15.185 denara (246 evra), dok je za iste mesece ove godine, posle ugradnje solarnih panela, dao samo 8.672 denara (140 evra).

Ministarstvo finansija priprema još jedan projekat za povećanje energetske efikasnosti u javnom sektoru vredan 25 miliona evra

Slične su uštede u u svim ostalim javnim zgradama, a najznačajniji je primer pumpne stanice u selu Tarinci, u opštini Karbinci, gde su sniženi računi za period maj-jul sa 429.326 denara (6.983 evra) na 82.412 (1.340 evra), navela je ona.

Ministarstvo namerava da pokrene još jedan projekat za povećanje energetske efikasnosti u javnom sektoru. Finansiranje će se obezbediti preko kredita Svetske banke, a opštine će u prvoj polovini sledeće godine moći da konkurišu za 10,5 miliona evra koja će moći da koriste za zgrade i javnu rasvetu. Ukupna vrednost projekta, kako je navela, biće 25 miliona evra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

slovenija vodonik plinovodi privreda ugovor

U Sloveniji se dve trećine potrošača gasa u privredi priprema za korišćenje vodonika

12. decembar 2019. - Plinovodi i 50 slovenačkih kompanija potpisali su ugovor o osnivanju konzorcijuma Vodonik za korisnike – SloH2U

otvorene registracije za EUSEW

EUSEW 2025: Počela registracija za učešće na Evropskoj nedelji održive energetike

12. decembar 2019. - Otvorene su prijave za učešće na 19. po redu Evropskoj nedelji održive energetike - EUSEW 2025, koja će se održati od 10. do 12. juna.

Turska glavnog cvorista prenos zelene struje EU

Turska se nadmeće za poziciju glavnog čvorišta za prenos zelene struje u EU

12. decembar 2019. - Turska, Azerbejdžan, Gruzija i Bugarska pokreću projekat za prenos struje koji bi mogao da bude konkurent predloženoj podmorskoj vezi Gruzije i Rumunije

Rumunski grad Bejus sistem geotermalnog daljinskog grejanja

Rumunski grad Bejuš širi sistem geotermalnog daljinskog grejanja na sve objekte

12. decembar 2019. - Bejuš, predvodnik na polju geotermalnog daljinskog grejanja u Rumuniji, može da pomoću grantova iz EU pokrije celu svoju teritoriju