Električna energija

Izrađen Nacrt kataloga kriterijuma za održivi razvoj MHE u BiH

Nacrt kataloga

Slika: Pixabay

Objavljeno

30.10.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.10.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Međuinstitucionalna i međuentitetska radna grupa, uz tehničku podršku GIZ-a, izradila je Nacrt kataloga kriterijuma za održivi razvoj u sektoru malih hidroelektrana (MHE) u Bosni i Hercegovini i pozvala sve zainteresovane strane da pošalju pitanja i komentare. Nacrt kataloga sadrži značajan broj kriterijuma koji su podeljeni u pet poglavlja – Energetika, Upravljanje vodama, Prostorno planiranje, Ekologija voda i Zaštita prirode.

Nacrt kataloga je napravljen imajući u vidu činjenicu da uticaji na životnu sredinu i lokalni socioekonomski uticaji hidroenergije mogu biti značajni, pa stoga odabir potencijalnih mjesta za izgradnju MHE mora uzeti u obzir jasno definisane kriterijume koji pokrivaju različite faktore održivosti i područja uticaja, objasnilo je u saopštenju Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske.

Takođe se napominje da je hidroenergetski sektor jedan od najkompleksnijih u BiH u smislu regulative i podeljenih nadležnosti države, entiteta, kantona i opština.

Nacrt je dostupan za preuzimanje i pregled, a sve zainteresovane strane se pozivaju da pošalju pitanja i komentare putem e-maila na adresu: n.milovcevic@mier.vladars.net do 20.novembra 2019. godine.

Cilj kataloga – ublažavanje ekoloških i socioekonomskih uticaja gradnje MHE

Jedan od glavnih ciljeva izrade Nacrta kataloga je podizanje svesti o značaju održivog razvoja i potrebe za ublažavanjem ekoloških i socioekonomskih uticaja u vezi sa izgradnjom MHE, piše u saopštenju.

Katalog kriterijuma takođe ima za cilj promovisanje strateškog i održivog planiranja u procesu izgradnje MHE, stvaranje osnove za konsultante, projektante i investitore da ocene kvalifikovanost projekta u ranoj fazi planiranja, kao i stvaranje pravnog okvira za donosioce odluka u oblasti izdavanja licenci, dozvola i koncesija za izgradnju i puštanje u rad MHE.

Zbog brojnih negativnih uticaja na životnu sredinu i lokalne zajednice, gradnja MHE izaziva veliku pažnju javnosti i nailazi na snažan otpor širom regiona, kako među običnim ljudima, tako i među organizacijama civilnog društva i u stručnoj javnosti. Prema ranijim izveštajima, u BiH trenutno ima 65 MHE.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eurelectric sajber bezbednost sajber napadi hakeri studija

Sajber napadi u energetici duplirani u periodu 2020-2022.

30. oktobar 2019. - To najverovatnije nije cela slika jer javno dostupni podaci nisu sveobuhvatni zbog osetljivosti teme, naglasio je Eurelectric

vetropark ljubusa tomislavgrad

Tomislavgrad dobija još jedan vetropark, snage 80 MW

30. oktobar 2019. - Firmi Alpha Wind je dodeljena koncesija za izgradnju vetroparka Ljubuša, ukupne instalirane snage od 80 MW

ems ai prenosni sistem

EMS planira da uvede veštačku inteligenciju u izdavanje saglasnosti za gradnju

30. oktobar 2019. - Operator prenosnog sistema Elektromreža Srbije raspisala je tender za izradu studije izvodljivosti za uvođenje veštačke inteligencije

crna gora gvozd epcg nordex ugovor djukanovic

Elektroprivreda Crne Gore započela gradnju vetroparka Gvozd

30. oktobar 2019. - Gvozd je prvi veliki proizvodni objekat koji će Elektroprivreda Crne Gore izgraditi posle više od 40 godina