Životna sredina

Troškovi zaštite životne sredine u Severnoj Makedoniji 182 miliona evra u 2018.

Troskovi-zastite-zivotne-sredine-u-Severnoj-Makedoniji

Slika: Pixabay

Objavljeno

11.09.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.09.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Troškovi zaštite životne sredine u Severnoj Makedoniji prošle godine dostigli su 11,2 milijarde denara (oko 181,9 miliona evra), što je rast od 1,2 milijarde (oko 19,5 miliona evra) u odnosu na 2017, kada su bili 10 milijardi denara (oko 162,4 miliona evra).

Kako je saopštio Državni zavod za statistiku Severne Makedonije, ukupni troškovi zaštite životne sredine bili su 11,2 milijarde denara i raspodeljeni su po ekološkoj nameni.

Najveće učešće u ovim troškovima odnosi se na upravljanje otpadom (64,2%), zatim na davanja za obrazovne, vaspitne i druge slične aktivnosti (9,7%) i na upravljanje otpadnim vodama (9,4%), navela je statistička institucija.

Troškovi zaštite  životne sredine se sastoje od dve komponente: investicija u sredstva za zaštitu životne sredine i troškova za održavanje tih sredstava. Investicije su, kako se navodi, učestvovale sa 74,7%, a troškovi održavanja sa 25,3% u ukupnim troškovima.

Najveći deo troškova za zaštitu životne sredine potiče iz industrijskog i sektora specijalizovanih proizvođača, 9 milijardi denara (oko 146,1 milion evra) ili 80,1%, što je rast od 200 miliona denara (oko 3,25 miliona evra) u odnosu na 2017, ali pad u procentima – 87.5%.

Industrijski i sektor specijalizovanih proizvođača 83,9% su potrošili na investicije, a 16,1% na održavanje sredstava.

Od ukupnih plaćanja i naknada za obavljene usluge za zaštitu životne sredine najviše je otišlo na upravljanje otpadom 84,9%, naveo je Državni zavod za statistiku Severne Makedonije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Voda u 11 francuskih opstina kontaminirana vecnim hemikalijama

Voda u 11 francuskih opština kontaminirana večnim hemikalijama

11. septembar 2019. - Zbog prisustva PFAS-a, večnih hemikalija, voda sa česme je proglašena nebezbednom za piće za najosetljivije grupe stanovništva

Pica u skalenim bocama sadrze vise mikroplastike od onih u plasticnim bocama

Više mikroplastike u staklenim nego u plastičnim bocama, pokazala studija

11. septembar 2019. - Pića koja se prodaju u staklenim bocama, uključujući vodu, limunadu, vino i pivo, sadrže značajno više mikroplastike nego ona u plastičnim

Irska prestala upotrebljava ugalj slede Spanija Italija Grcka

Irska prestala da upotrebljava ugalj, a slede Španija, Italija, Grčka…

11. septembar 2019. - Poslednje termoelektrane na ugalj u nekoliko zemalja Evropske unije već rade na minimumu ili samo povremeno

Uspešno završen WISE Srbija mentorski program Poverenje, podrška i lična transformacija

Uspešno završen WISE Srbija mentorski program: Poverenje, podrška i lična transformacija

11. septembar 2019. - Prvi mentorski program WISE Srbija mreže žena u održivoj energetici, zelenoj ekonomiji i klimatskoj akciji uspešno je završen i zvanično obeležen završnim događajem u Beogradu.