Životna sredina

Fizička lica sa dovoljno zemljišta imaju pravo na besplatne sadnice za pošumljavanje

Fizicka-lica-besplatne-sadnice-posumljavanje

Foto: Pixabay

Objavljeno

05.08.2019.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Objavljeno

05.08.2019.

Država

Komentari

comments icon

1

Podeli

Fizičko lice koje ima odgovarajuće zemljište za pošumljavanje, minimalne površine 5 ari, ima pravo na besplatan sadni materijal za pošumljavanje, navodi se u pozivu Uprave za šume Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije.

Za pošumljavanje može da se koristi šumsko i poljoprivredno zemljište, s tim što je za pošumljavanje obradivog poljoprivrednog zemljišta neophodno pribaviti saglasnost Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprave za poljoprivredno zemljište.

Postupak dobijanja besplatnih sadnica za pošumljavanje

Fizičko lice koje želi da pošumi svoje zemljište obraća se zahtevom registrovanom šumskom rasadniku (privredno društvo, pravno lice ili preduzetnik upisan u registar šumskih rasadnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprave za šume), za besplatnu dodelu sadnica.

Spisak registrovanih šumskih rasadnika nalazi se na sajtu Uprave za šume.

Uz zahtev za dodelu besplatnih sadnica, fizičko lice dostavlja dokaz o vlasništvu za zemljište koje namerava da pošumi.

Najbolje je zahev podneti u rano proleće ili ranu jesen, pre početka radova na pošumljavanju, kako bi se na vreme obezbedio potreban sadni materijal.

Ukoliko šumski rasadnik ima na raspolaganju odgovarajući sadni materijal, zaključiće ugovor sa fizičkim licem o međusobnom regulisanju odnosa, kojim se obavezuje da će fizičkom licu obezbediti besplatan sadni materijal odgovarajućeg kvaliteta, i pružiti potrebna uputstva u vezi pravilnog izvođenja sadnje na terenu.

Fizičko lice se obavezuje da će preuzeti sadni materijal i pridržavati se stručnih uputstava. Fizičko lice samo izvodi sadnju sadnica na terenu.

Troškove sadnog materijala snosi Mmnistarstvo

Troškove sadnog materijala dodeljenog fizičkim licima snosi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprava za šume, nakon sprovedenog konkursa za dodelu sredstava Budžetskog fonda za šume Republike Srbije za tekuću godinu, na koji se javlja privredno društvo, pravno lice ili preduzetnik koji je fizičkom licu dodelio besplatne sadnice.

Za sve dodatne informacije možete se obratiti Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Upravi za šume, Novi Beograd, Omladinskih brigada 1, email: office.sume@minpolj.gov.rs.

Komentara: (1)
nada / 27.02.2020.

Poštovani,

preduzeće u kom sam zaposlena želelo je da posadi pojedinačno (ne kao ogradu) 350 tuja na svom zemljištu, zbog čega u ovoj eri uništavanja , ne može da dobije sadni materijal po povoljnijoj ceni od 1400 din po komadu. Zašto se ne stimulišu privrednici ? Da li Srbija šume osim što seče po Fruškoj gori i Šumadiji može da uradi nešto za budućnost?

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

UP Catalyst, ugljenični nanomaterijali

Evropa ulaže u tehnologiju koja pretvara emisije CO2 u ugljenične materijale

5. avgust 2019. - Estonska kompanija UP Catalyst osigurala je kredit od 18 miliona evra od EIB-a za pretvaranje ispuštenog CO2 u vredne ugljenične materijale

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

5. avgust 2019. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

protestu Bijeljini nece biti rudnika litijuma na Majevici

Na protestu u Bijeljini poručeno da neće biti rudnika litijuma na Majevici

5. avgust 2019. - Uz podršku lokalne samouprave, građani severoistočne BiH su u Bijeljini protestovali protiv planova rudarske eksploatacije litijuma na Majevici, kao i retkih metala

hrvatska metan greenpeace catf merenja nafta gas ina

Greenpeace: Hrvatska među tri zemlje EU sa najvećim ispuštanjem metana iz naftne i gasne mreže

5. avgust 2019. - Grinpis Hrvatska je saopštio da je po prvi put sprovedeno veliko nezavisno istraživanje o ispuštanju metana na gasnoj i naftnoj infrastrukturi