Električna energija

Ferraris: Podmorski kabl omogućava Crnoj Gori da postane energetski centar Balkana

podmorski-kabl-ferraris-crna-gora

Slika: Vlada Crne Gore

Objavljeno

05.07.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.07.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Projekat podmorskog kabla je investicija koja će omogućiti Crnoj Gori da postane energetski centar za zemlje Balkana, izjavio je Luigi Ferraris, izvršni direktor italijanske kompanije Terna, i najavio puštanje kabla u rad do kraja godine.

Povodom uspešnog okončanja projekta podmorskog kabla između Crne Gore i Italije, dužine 445 kilometara i ukupne vrednosti 1,15 milijardi evra, prvi čovek Terne se susreo sa premijerom Crne Gore Duškom Markovićem i predsednikom Crne Gore Milom Đukanovićem. Podmorski kabl je postavljen na dubini većoj od 1.000 metara, a kapacitet mu je 600 MW.

Ferraris je istakao da će kabl stvoriti uslove za privlačenje drugih investicija u obnovljive izvore energije (OIE), energetiku i digitalizaciju. On je naveo da je ovaj projekat, najveći te vrste na Meditranu, već pokrenuo lokalne biznise u Crnoj Gori vredne više od 60 miliona evra.

Premijer Marković je informisao rukovodstvo Terne da je više država istočne i jugoistočne Evrope već sada izrazilo ozbiljna interesovanja za zaključivanje različitih aranžmana sa Crnom Gorom u cilju korišćenja kabla.

O ovoj vrsti saradnje nekoliko dana ranije u Podgorici su razgovarale Temenuška Petkova, bugarska ministarka energetike, i Dragica Sekulić, ministarka ekonomije.

Na sastanku je dogovoreno da se uspostavi bilateralna radna grupa za saradnju u oblasti energetike, koja će razmotriti i mogućnosti za izvoz električne energije iz Bugarske preko podmorskog kabla.

Crna Gora očekuje da zbog početka rada kabla tranzit električne energije ove godine bude povećan skoro 70%.

Inače, podmorski kabl je prvobitno trebalo da bude završen 2015. godine i da ima snagu od 1,2 GW.

Sastanak Temenuške Petkove, bugarske ministarke energetike, i Dragice Sekulić, ministarke ekonomije

Javne konsultacije u vezi sa pravilima za dodelu kapaciteta kabla

S obzirom na očekivano stavljanje u funkciju nove interkonekcije između Italije i Crne Gore, Terna i Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) pokreću javne konsultacije o pravilima koja će se primenjivati za dodelu prava prenosa na ovoj granici, navodi se u saopštenju crnogorskog operatora prenosnog sistema CGES.

Na kosultacije su stavljeni sledeći dokumenti:

  • Pravila za dugoročnu dodelu (FAR) koja obuhvataju regulisanje dugoročnih prava prenosa (godišnji i mesečni vremenski okvir),
  • Pravila za dnevnu dodelu (DAR) koja obuhvataju regulisanje dnevnih prava prenosa.

Konsultacije se odnose i na izbor platforme na kojoj će s obavljati dodela prekograničnih kapaciteta.

Terna i CGES pozivaju zainteresovane strane da dostave svoje komentare do 31. jula 2019. godine na obe sledeće mejl adrese IT-MNrules@terna.it i IT-MNrules@cges.me.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

eurelectric sajber bezbednost sajber napadi hakeri studija

Sajber napadi u energetici duplirani u periodu 2020-2022.

5. jul 2019. - To najverovatnije nije cela slika jer javno dostupni podaci nisu sveobuhvatni zbog osetljivosti teme, naglasio je Eurelectric

vetropark ljubusa tomislavgrad

Tomislavgrad dobija još jedan vetropark, snage 80 MW

5. jul 2019. - Firmi Alpha Wind je dodeljena koncesija za izgradnju vetroparka Ljubuša, ukupne instalirane snage od 80 MW

ems ai prenosni sistem

EMS planira da uvede veštačku inteligenciju u izdavanje saglasnosti za gradnju

5. jul 2019. - Operator prenosnog sistema Elektromreža Srbije raspisala je tender za izradu studije izvodljivosti za uvođenje veštačke inteligencije

crna gora gvozd epcg nordex ugovor djukanovic

Elektroprivreda Crne Gore započela gradnju vetroparka Gvozd

5. jul 2019. - Gvozd je prvi veliki proizvodni objekat koji će Elektroprivreda Crne Gore izgraditi posle više od 40 godina