Pokrajinska vlada usvojila je Deklaraciju o zaštiti životne sredine kojom je predviđeno da se do kraja 2029. godine u javnim ustanovama prekine sa korišćenjem uglja i mazuta za grejanje, da se u velikim mestima radi na uvođenju ekološki prihvatljivih vozila za javni prevoz, kao i da se do kraja 2020. godine zabrani korišćenje plastičnih kesa.
Da bi stupila na snagu Deklaraciju mora da usvoji Skupština Vojvodine.
Autonomna pokrajina Vojvodina, kako se navodi u dokumentu, preduzeće mere da ustanove čiji je osnivač do kraja 2024. godine pripreme projektnu dokumentaciju na osnovu koje će, najkasnije do kraja 2029, postojeće sisteme za zagrevanje objekata koji koriste mazut i ugalj zameniti energetski efikasnim rešenjima.
Takođe, Deklaracija predviđa, da se u saradnji sa gradskim vlastima Novog Sada, Vršca, Zrenjanina, Kikinde, Pančeva, Sombora, Sremske Mitrovice i Subotice, u narednih 10 godina prioritetno podstiču projekti i tehnologije za unapređenje javnog gradskog prevoza nabavkom ekološki prihvatljivih vozila koja će trošiti alternativna goriva. U saopštenju Pokrajinske vlade se navodi da je reč o električnoj energiji i gasu.
Po isteku ovog perioda, u narednih pet godina, ove mere će se preduzimati i u opštinama na teritoriji AP Vojvodine, koje imaju organizovan javni prevoz, navodi se u Deklaraciji.
Jedinicama lokalne samouprave biće preporučeno da u svojim planovima i programima upravljanja prirodnim resursima i dobrima utvrde mere za otklanjanje štete nanete ekosistemima usled neodrživog korišćenja i bacanja proizvoda izrađenih od plastike.
U sklopu toga biće preporučena i zabrana korišćenja plastičnih kesa i drugih plastičnih proizvoda predviđenih za jednokratnu upotrebu, do kraja 2020. godine, piše o dokumentu.
Deklaracijom su obuhvaćene i aktivnosti na zaštiti prirodnih vrednosti i biološke raznovrsnosti, kao i na unapređenju sistema zaštićenih područja i povećanju pošumljenosti.
U Deklaraciji se navodi da će AP Vojvodina preduzeti mere da mladi kroz obrazovanje stiču znanja i podižu svest o značaju zaštite i unapređivanja životne sredine, kao i održivog razvoja. Posebno se pozivaju organizacije civilnog društva da se uključe u donošenje odluka u ovoj oblasti.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.