Energetska zajednica (EnC) je u Beču održala treći sastanak svoje Tehničke radne grupe za energiju i klimu. Sastanak je, između ostalog, bio posvećen diskusiji na temu utvrđivanja metodologije za izračun ciljnih vrijednosti za Energetsku zajednicu do 2030. godine. Tom prilikom je tim istraživača s Tehničkog univerziteta u Beču (njem. Technische Universität Wien) prezentirao svoj privremeni izvještaj o unaprijeđenoj metodologiji.
Prečišćeni izvještaj će biti objavljen u obliku studije s predloženim rasponima ciljnih vrijednosti koje se, s obzirom na razlike u stepenu ekonomskog razvoja, mogu očekivati u ugovornim stranama EnC-a pod usaglašenim okvirnim uslovima, navodi Energetska zajednica.
Tokom sastanka izvršeno je i potpisivanje Memoranduma o razumijevanju o jačanju saradnje usmjerene na podršku ugovornim stranama Energetske zajednice u Jugoistočnoj Evropi u izradi njihovih integrisanih Nacionalnih energetskih i klimatskih planova (NECP-a). Memorandum je potpisan između GIZ-ovog Otvorenog regionalnog fonda za Jugoistočnu Evropu – Energetska efikasnost (ORF-EE), Energetske Zajednice i GIZ-ovog projekta „Razvoj kapaciteta za izradu klimatskih politika u zemljama JIE, Istočne Evrope, Južnog Kavkaza i Srednje Azije – Faza III“ (CDCP III).
Potpisivanjem ovog Memoranduma, Energetska zajednica i oba GIZ-ova projekta su se sporazumjeli da će podršku ugovornim stranama pružati u prvom redu na nivou regije Jugoistočne Evrope.
„Ova podrška je od vitalne važnosti za uspješno izvršenje obaveza i postizanje zacrtanih ciljeva u zemljama Jugoistočne Evrope“, izjavila je Dubravka Bošnjak, ORF-EE projektna menadžerica. Dodala je i to da će posebno tehnička podrška u procesu izrade prvih Nacionalnih energetskih i klimatskih planova u regiji stvoriti temelje za njihovu uspješnu realizaciju.
Uopšteno gledajući, „podrška će biti usmjerena na stvaranje okvira za izradu NECP-a, jačanje saradnje između institucija nadležnih za energetske i klimatske politike na državnom nivou i snažnije djelovanje Odbora za energiju i klimu na regionalnom nivou“, naglasila je Bošnjak.
Na sastanku je posebna pažnja posvećena NECP-ima i osvrtu na reviziju koja se trenutno odvija na nivou EU, kao i zajedničkim praksama zasnovanim na iskustvima država članica EU.
Tokom skupa održana je i prezentacija novih smjernica za ugovorne strane Energetske zajednice o najboljim načinima konsolidacije i usklađivanja brojnih procesa planiranja vezanih za klimatske promjene i energiju, uključujući i međunarodne obaveze, unutar jednog sveobuhvatnog procesa.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.