Životna sredina

Zeleni klimatski fond podržava Programski okvir Zelenih gradova EBRD-a sa 87 miliona evra

Foto: Pixabay

Objavljeno

05.11.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.11.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) dobila je podršku od Zelenog klimatskog fonda (Green Climate Fund – GCF) u iznosu od 87 miliona evra za sprovođenje Programskog okvira Zelenih gradova u devet zemalja, uključujući Albaniju, Makedoniju i Srbiju. Programskim okvirom Zelenih gradova podstiče se održivi urbani razvoj u cilju borbe protiv klimatskih promena, saopštio je EBRD.

Podrška GCF-a se takođe odnosi na sprovođenje Programskog okvira Zelenih gradova u Jermeniji, Gruziji, Jordanu, Moldaviji, Mongoliji i Tunisu.

Finansiranje EBRD-a i GCF-a pomoći će gradovima i lokalnim komunalnim preduzećima da se uhvate u koštac sa svojim najvećim klimatskim izazovima, poput emisija gasova sa efektom staklene bašte, prilagođavanja klimatskim promenama, energetskog intenziteta, upravljanja čvrstim otpadom, zamene neefikasnog javnog osvetljenja i upravljanja vodosnabdevanjem, navodi se u saopštenju.

Uz podršku Programskog okvira, svaki od gradova na koje se podrška odnosi pripremiće svoj Akcioni plan za zeleni grad (GCAP), koji će identifikovati prioritete i aktivnosti za prevazilaženje ekoloških, društvenih i ekonomskih izazova. Gradovi su odgovorni za oko 70% emisija CO2 na globalnom nivou, što zahteva hitnu reakciju, podseća se u saopštenju.

Podrška GCF-a će se odobravati uz finansiranje EBRD-a kroz koncesiono kreditiranje, investicione grantove i podršku tehničkoj pomoći gradovima u devet zemalja među kojima su i Srbija, Makedonija i Albanija.

Samo u periodu od 2016. do 2018. godine, EBRD očekuje da investira oko 2,5 milijardi evra u opštinske projekte koji smanjuju emisije CO2 za oko 800.000 tona godišnje.

Odobrenih 87 miliona evra predstavlja prvu tranšu ukupne zatražene podrške u iznosu od 228 miliona evra. Ukupan iznos će doneti koristi za procenjenih 23 miliona ljudi i doprineti uštedi CO2 od skoro 12 miliona tona, što je ekvivalentno emisijama gasova sa efektom staklene bašte koje generiše preko 2,3 miliona motornih vozila tokom godinu dana vožnje.

Tirana, Jerevan i Tbilisi su pripremili pilot Akcione planove za zeleni grad (GCAP), dok u ostalim zemljama u kojima se sprovodi Programski okvir Zelenih gradova, GCAP trenutno spremaju Beograd, Kišinjev, Batumi i Gjumri. Priprema GCAP se planira u Amanu i Ulan Batoru u skorijoj budućnosti, navodi se u saopštenju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

5. novembar 2018. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

gabrovo formira gradsku zonu bez emisija CO2

Gabrovo u Bugarskoj formira prvu gradsku zonu bez emisija CO2

5. novembar 2018. - Grad Gabrovo je prepoznat kao predvodnik klimatskih i energetskih inicijativa u Bugarskoj, a sada ide i korak dalje sa ciljem da do 2030. godine formira gradsku zonu bez emisija ugljen-dioksida

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

5. novembar 2018. - Investicije su deo Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore i finansiraće se najvećim delom iz kredita

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Pozar u zelenu i digitalnu tranziciju

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Požar ušla u zelenu i digitalnu tranziciju

5. novembar 2018. - Energetski institut Hrvoje Požar je zvanično otvorio vrata svog Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)