Savet ministara Bosne i Heregovine (BiH) je, na predlog Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, doneo Odluku o usvajanju Okvirne energetske strategije BiH do 2035. godine, čime se stvaraju uslovi za povlačenje sredstava iz IPA fondova i Investicionog okvira za Zapadni Balkan (Western Balkans Investment Framework – WBIF) za sektor energetike, kao i za privlačenje investitora u ovaj sektor, saopštio je Savet ministara BiH.
Okvirna energetska strategija BiH je već desetak godina predmet brojnih polemika i pregovora dva entiteta u BiH, Federacije BiH (FBiH) i Republike Srpske. Procene su da je zbog neusvajanja strategije BiH izgubila oko 200 miliona evra investicija.
“Usvajanjem ovog strateškog dokumenta određuje se smer razvoja energetike u BiH do 2035. godine, što će pozitivno uticati na pokretanje investicija, kao i tržišnih i regulatornih reformi u svim segmentima energetike”, naveo je Savet, i dodao da se očekuje da će njeni posredni efekti biti povećanje zapošljavanja, smanjenje javnog duga i povećanje konkurentnosti u BiH.
Ovaj dokument je, kako se ističe, nastao saradnjom nadležnih ministarstava, relevantnih institucija, istraživačkih centara, udruženja i socijalnih partnera, te drugih učesnika iz energetskog sektora u BiH. Kao osnova strategije uzeti su entitetski strateški dokumenti za oblast energetike.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović izjavio je da Okvirna energetska strategija BiH do 2035. predstavlja jedan od najvažnijih dokumenata iz oblasti energetike u BiH u poslednjih nekoliko godina.
Delegacija EU poziva na usklađivanje sa ekološkim standardima EU
Delegacija Evropske unije u BiH i Ured specijalnog predstavnika EU pozdravili su usvajanje strategije.
“Ovo je važan korak ka otvaranju vrata za finansijsku podršku EU energetskom sektoru BiH u okviru fonda IPA II. Strategija bi trebalo da posluži BiH u rešavanju pitanja sigurnosti snabdevanja, diversifikacije izvora snabdevanja, efikasnijeg i ekološki održivog korišćenja domaćih resursa, kao i promovisanja obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti”, saopštila je Delegacije Evropske unije u BiH.
EU, kako se navodi, ohrabruje vlasti BiH da ozbiljno uzmu u razmatranje ekološke aspekte koji bi trebalo da se usklade sa standardima i politikama EU kako bi se osigurao sveukupan održiv razvoj i rast.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.