Električna energija

Usvojena Okvirna energetska strategija BiH do 2035.

Usvojena-Okvirna-energetska-strategija-BiH-do-2035.

Slika: Savet ministara BiH

Objavljeno

30.08.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.08.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Savet ministara Bosne i Heregovine (BiH) je, na predlog Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, doneo Odluku o usvajanju Okvirne energetske strategije BiH do 2035. godine, čime se stvaraju uslovi za povlačenje sredstava iz IPA fondova i Investicionog okvira za Zapadni Balkan (Western Balkans Investment Framework – WBIF) za sektor energetike, kao i za privlačenje investitora u ovaj sektor, saopštio je Savet ministara BiH.

Okvirna energetska strategija BiH je već desetak godina predmet brojnih polemika i pregovora dva entiteta u BiH, Federacije BiH (FBiH) i Republike Srpske. Procene su da je zbog neusvajanja strategije BiH izgubila oko 200 miliona evra investicija.

“Usvajanjem ovog strateškog dokumenta određuje se smer razvoja energetike u BiH do 2035. godine, što će pozitivno uticati na pokretanje investicija, kao i tržišnih i regulatornih reformi u svim segmentima energetike”, naveo je Savet, i dodao da se očekuje da će njeni posredni efekti biti povećanje zapošljavanja, smanjenje javnog duga i povećanje konkurentnosti u BiH.

Ovaj dokument je, kako se ističe, nastao saradnjom nadležnih ministarstava, relevantnih institucija, istraživačkih centara, udruženja i socijalnih partnera, te drugih učesnika iz energetskog sektora u BiH. Kao osnova strategije uzeti su entitetski strateški dokumenti za oblast energetike.

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović  izjavio je da Okvirna energetska strategija BiH do 2035. predstavlja jedan od najvažnijih dokumenata iz oblasti energetike u BiH u poslednjih nekoliko godina.

Delegacija EU poziva na usklađivanje sa ekološkim standardima EU

Delegacija Evropske unije u BiH i Ured specijalnog predstavnika EU pozdravili su usvajanje strategije.

“Ovo je važan korak ka otvaranju vrata za finansijsku podršku EU energetskom sektoru BiH u okviru fonda IPA II. Strategija bi trebalo da posluži BiH u rešavanju pitanja sigurnosti snabdevanja, diversifikacije izvora snabdevanja, efikasnijeg i ekološki održivog korišćenja domaćih resursa, kao i promovisanja obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti”, saopštila je Delegacije Evropske unije u BiH.

EU, kako se navodi, ohrabruje vlasti BiH da ozbiljno uzmu u razmatranje ekološke aspekte koji bi trebalo da se usklade sa standardima i politikama EU kako bi se osigurao sveukupan održiv razvoj i rast.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Energetska zajednica obeležila 20 godisnjjicu stub integracije Jugoistočne Evrope

Energetska zajednica obeležila 20. godišnjicu – postala je stub integracije Jugoistočne Evrope

30. avgust 2018. - Ministarski savet Energetske zajednice je održao svoj godišnji neformalni sastanak u Atini, gde je ta organizacija osnovana pre dvadeset godina

mvm maneks energotehnika juzna backa elektromontaza

Mađarski MVM postao većinski vlasnik firmi Energotehnika – Južna Bačka i Elektromontaža

30. avgust 2018. - Dve srpske firme su u privatnom vlasništvu, a Vlada Mađarske je vlasnik MVM- a. Mađarska firme je dosad imala manjinski udeo

Pored strategije za grejanje Evropi neophodna strategija za hladenje hladjenje

Pored strategije za grejanje, Evropi sada neophodna strategija za hlađenje

30. avgust 2018. - Za razliku od sistemskih rešenja za grejanje, pristup hlađenju u Evropi je bio haotičan, parcijalan i nepravičan, a ono dobija suštinski značaj

severna makedonija stip vetropark alcaraz kalderon mickoski

Počela gradnja vetroparka Štip u Severnoj Makedoniji – najvećeg na Zapadnom Balkanu

30. avgust 2018. - Položen je kamen temeljac za vetropark Štip snage 400 MW u koji će kompanija Alcazar Energy Partners investirati 500 miliona dolara