Otpad

Hrvatska nije zaštitila građane od industrijskog otpada, EU je šalje na Sud pravde

Hrvatska nije zastitila gradjane od industrijskog otpada, EU je salje na Sud pravde

Photo: curia.europa.eu

Objavljeno

09.03.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.03.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska komisija je odlučila da pošalje Hrvatsku na Sud pravde Evropske unije (EU) zbog neuspeha da osigura adekvatan nivo zaštite ljudskog zdravlja i životne sredine na lokalitetu Crno brdo kod mesta Biljane Donje, u blizini grada Benkovca, na manje od 50 metara od domaćinstava.

Evropska komisija (EK) je saopštila da skoro četiri godine industrijski otpad deponovan na ilegalnoj deponiji Crno brdo nije sklonjen i propisno uređen, što stvara opasnost od zagađenja podzemnih voda i vazduha. Prema podacima EK, lokacija se trenutno koristi kao odlagalište velike količine ostataka iz proizvodnje feromangana i silikomangana.

„Pošto hrvatske vlasti nisu uspele da deklarišu taj materijal kao otpad u skladu sa Direktivom o otpadu, oko 140.000 tona ovog potencijalno štetnog kamenog agregata je deponovano direktno na zemljište, što ugrožava lokalne stanovnike i životnu sredinu“, navodi EK.

Hrvatska je trebalo da uredi upravljanje otpadom u skladu sa pravilima EU o otpadu najkasnije do kraja 2015. godine, a EK je naglasila da se zemlja obavezala u nekoliko navrata da će rešiti ovaj problem, ali se na terenu ništa nije promenilo.

EK je pokrenula postupak kršenja propisa protiv Hrvatske u martu 2015. godine.

„Pošto nije postignut napredak u osiguranju pravilnog upravljanja otpadom u Biljanama Donjim kako otpad ne bi ugrožavao ljudsko zdravlje i štetio životnoj sredini, EK je odlučila da Hrvatsku uputi na Sud pravde EU“, istakla je EK.

Prema zakonu EU, Hrvatska bi trebalo da uspostavi mere za zaštitu podzemnih voda i sprečavanje širenja štetnih čestica kroz vazduh.

U skladu sa Direktivom o otpadu, države članice EU moraju da odlažu otpad na način koji ne ugrožava zdravlje ljudi i životnu sredinu, i da zabrane ostavljanje, odlaganje ili nekontrolisano bacanje otpada.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

9. mart 2018. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

Coca-Cola proizvodi sve više plastike

U okeanu će 2030. završiti 602.000 tona plastike kompanije Coca-Cola

9. mart 2018. - Po novoj projekciji, količina plastičnog otpada Coca-Cole koji će 2030. ući u okeane ekvivalentna je 220 milijardi boca od pola litra

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

9. mart 2018. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

9. mart 2018. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju