Energetska efikasnost

EU zahteva od Slovenije da ispravno primeni Direktivu o energetskim performansama zgrada

EU zahteva od Slovenije da ispravno primeni Direktivu o energetskim performansama zgrada

Photo: Pixabay

Objavljeno

05.02.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.02.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska komisija (EK) zatražila je od Slovenije da ispravno prenese sve odredbe Direktive o energetskim performansama zgrada (Energy Performance of Buildings Directive – EPBD) u nacionalno zakonodavstvo.

U Evropskoj uniji zgrade troše 40 odsto energije i odgovorne su za 36 odsto emisija ugljen-dioksida.

U skladu sa važećim zakonom, članice EU moraju da uspostave i primene minimalne zahteve za energetske performanse novih i postojećih zgrada, da osiguraju sertifikaciju energetskih performansi zgrada i da zahtevaju redovnu kontrolu sistema grejanja i klimatizacije. Osim toga, članice moraju da osiguraju da sve nove zgrade budu zgrade sa skoro nultom neto potrošnjom energije (nearly-zero energy) od 2021. godine.

„Prema proceni Evropske komisije, u Sloveniji nisu ispoštovani svi zahtevi iz Direktive o energetskim performansama zgrada. Konkretno, nacionalno zakonodavstvo još nije osiguralo prikaz sertifikata o energetskim performansama u svim zgradama koje često imaju posetioce“, navodi EK u saopštenju.

Slovenija ima dva meseca da ispuni svoje obaveze, u suprotnom, EK može da prosledi slučaj Sudu pravde EU.

Prema podacima EK, trenutno oko 35 odsto zgrada u EU starije je od 50 godina. Poboljšanjem energetske efikasnosti zgrada, EU bi mogla da smanji ukupnu potrošnju energije 5-6 odsto i emisije CO2 za oko pet odsto.

U oktobru 2015. slovenačka vlada usvojila je Dugoročnu strategiju povećanja ulaganja u energetsku obnovu zgrada.

Planirani rezultat je obnavljanje 9,1 milona kvadratnih metara u periodu 2014-2023. Ukupna godišnja vrednost investicija u renoviranje zgrada iznosi oko 40 miliona evra.

Direktiva o energetskim performansama zgrada i Direktiva o energetskoj efikasnosti predstavljaju glavne propise EU za smanjenje potrošnje energije u zgradama.

Postignut dogovor o izmeni Direktive

EK je 30. novembra 2016. godine predložila ažuriranje Direktive o energetskim performansama zgrada kako bi promovisala korišćenje pametne tehnologije u zgradama i poboljšala postojeće odredbe.

Krajem decembra 2017. godine postignut je politički sporazum između Saveta EU, Evropskog parlamenta i Evropske komisije o predloženoj izmeni ove Direktive.

„Na osnovu predloga EK, dogovoreno je da se doda niz mera u Direktivi koje imaju za cilj ubrzanje ekonomičnog renoviranja postojećih zgrada. Takođe će biti izmenjene odredbe o pametnim tehnologijama i tehničkim građevinskim sistemima, uključujući automatizaciju, a biće uvedena i e-mobilnost“, saopštila je EK nakon postizanja dogovora.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

LUCE Awards – glasaj da promovišeš odlučujuću ulogu žena u zelenoj tranziciji

LUCE Awards – glasaj da promovišeš odlučujuću ulogu žena u zelenoj tranziciji

5. februar 2018. - LUCE Awards ističe izuzetne doprinose i dostignuća žena koje predvode zelenu tranziciju

Z-energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije u ruralnim zajednicama Zlatiborskog okruga

Energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije u ruralnim zajednicama Zlatiborskog okruga

5. februar 2018. - Regionalna razvojna agencija Zlatibor organizovala je energetske razgovore sa članicama udruženja žena iz ruralnih područja, a glavna tema bili su energetska efikasnost i održivi izvori energije

Beogradski energetski forum 2025, BEF2025

Beogradski energetski forum 2025 – mesto susreta lidera energetske tranzicije Jugoistočne Evrope (14-15. maj)

5. februar 2018. - Treći Beogradski energetski forum biće domaćin 14. i 15. maja ključnim akterima energetske tranzicije Jugostočne Evrope.

Projekat unapređenja energetske efikasnosti i dekarbonizacije u opštinama Apatin, Odžaci i Šid kroz javno-privatno partnerstvo

5. februar 2018. - U okviru projekta javno-privatnog partnerstva sa kompanijama Negawatt Solutions i B&S immobilien, članicom EnergyNet grupe, tokom 2024. godine u opštinama Apatin, Odžaci i Šid 64 kotlarnice su sa mazuta, lož ulja i uglja prešle na prirodni gas.