Otpad

Za sanaciju deponije Leć u Hrvatskoj bespovratnih 1.7 miliona evra od EU

deponija-lec

Slika; Ministarstvo zaštite okoliša Hrvatske

Objavljeno

16.01.2018.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

16.01.2018.

Država

Komentari

0

Podeli

Deponija otpada Leć u Vodicama, u Hrvatskoj, koja je prostire na 3 hektara, uskoro bi trebalo da bude sanirana i zatvorena – ugovor o o ovom projektu potpisan je prošle nedelje. Njegova ukupna vrednost iznosi 16,2 miliona kuna (2.18 miliona evra), od čega je 85 odsto obezbedila EU.

Ovo je prvi ugovor u Hrvatskoj za dodelu bespovratnih sredstava Evropske unije realizovanih putem javnog poziva hrvatskog Ministarstva zaštite životne sredine i energetike (MZOIP) za sanaciju deponija neopasnog otpada. Deponija Leć je prvi projekat sanacije koji će biti finansiran iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija.

Evropska unija je, kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija odvojila bespovratnih 12.8 miliona kuna (1.7 miliona evra) za sanaciju i zatvaranje deponije Leć. Preostala sredstva, odnosno 3.4 miliona kuna (oko 460.000 evra) obezbedili su Fond za zaštitu životne sredine i energetske efikasnosti i Grad Vodice: Fond 10 posto, a Grad Vodice 5 posto.

Ugovor su potpisali Tomislav Ćorić, ministar zaštite životne sredine i energetike Hrvatske, Dubravko Ponoš, direktor Fonda za zaštitu okoline i energetske efikasnosti, i gradonačelnica Vodica Nelka Tomić.

Ministar Ćorić pozvao je prilikom potpisivanja ovog ugovora i ostale lokalne samouprave da iskoriste sredstva za sanaciju deponija. Konkurs Ministarstva još traje a na raspolaganju je ukupno 80 miliona kuna ( 10,8 miliona evra) za sufinansiranje ovih projekata.

U Hrvatskoj će se u 2018, po ministrovim rečima, nastaviti sa sanacijom i zatvaranjem deponija. Dugoročni cilj je da se u narednom period uspostavi celovti sistem upravljanja otpadom, a aktivnosti u tom pravcu zasnivaju se na primarnoj selekciji, odnosno odvajanju otpada, počev od domaćinstava.

U Šibensko-kninskoj županiji sprovodi se projekat uspostavljanja celovitog upravljanja  otpadom. U toku je i konkurs za izbor izvođača radova za izgradnju centra za upravljanje otpadom Bikarac.

Firma Bikarac, u vlasništvu grada Šibenika, objavila je tender za projektovanje i izgradnju postrojenja za preradu otpada i pratećih objekata u blizini ovog grada početkom decembra poršle godine. Projekat je vredan 130 miliona kuna (17,2 miliona evra). Novac je osiguran iz Kohezionog fonda Evropske unije i Hrvatskog fonda za zaštitu okoline i energetsku efikasnost.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Evropska unija radi na uvođenju novih mera za smajenje ambalažnog otpada

Evropska unija uvodi mere za ograničavanje količine ambalažnog otpada

16. januar 2018. - Evropski parlament je usvojio Uredbu o ambalaži i ambalažnom otpadu. Količina ambalaže 2040. godine mora da bude 15 odsto manja nego sada

rec-harlingen spalionica otpada

Hrana koja se uzgaja u blizini spalionica otpada kontaminirana supstancama visokog rizika

16. januar 2018. - Biomonitoringom emisija u Slovačkoj i Holandiji otkriveni su visoki nivoi perzistentnih organskih zagađivača (POPs) u hrani i životnoj sredini u blizini spalionica otpada

Mitsubishi Power EPS u sistem za odsumporavanje TENT u A

Mitsubishi Power predao EPS-u sistem za odsumporavanje u TENT-u A

16. januar 2018. - Nakon Kostolca B, i u Termoelektrani Nikola Tesla A u Obrenovcu konačno je pušten u rad sistem za odsumporavanje, pa će vazduh biti čistiji

Dan planete Zemlje 2024, Planeta protiv plastike

Dan planete Zemlje 2024: Planeta protiv plastike

16. januar 2018. - Dan planete Zemlje obeležava se svakog 22. aprila počev od 1970. godine. Ovogodišnja tema je Planeta protiv plastike.