OIE

Makedonija dobija prvi privatni vetropark u Bogoslovecu

Makedonija dobija prvi privatni vetropark u Bogoslovecu

Slika: Pixabay

Objavljeno

03.01.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.01.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Na padinama Bogosloveca, u istočnoj Makedoniji, biće instaliran prvi privatni vetropark. Makedonska vlada je odobrila projekat privatnom investitoru, skopskoj kompaniji Thor Impex.

Na poslednjoj sednici u 2017, makedonska vlada odobrila je građevinsku dozvolu za vetropark Bogoslovec. Pres služba vlade nije saopštila visinu investicije, datum početka gradnje, budući kapacitet vetroparka, kao ni druge detalje vezane za ovaj projekat.

Lokalna TV stanica Kanal 5 međutim, objavila je da će vetropark kapaciteta 33 MW činiti deset turbina, svaka od po 3,3 MW. Projekat uključuje i izgradnju prilaznog puta i trafostanice od 30/110 kV.

Investitor, Thor Impex D.O.O.E.L, je mala, na tržištu još relativno nova elektro-kompanija iz Skoplja.

Od izgradnje vetroparka Bogoslovec imaće koristi i stanovnici opštine Sveti Nikola, na kojoj će se on nalaziti, ali i obližnjeg Štipa. Ovo je inače najvetrovitiji region u Makedoniji.

Obe opštine su vrlo zainteresovane da gradnja počne što pre, s obzirom da su pre devet godina ostali bez planiranog vetroparka. Bio je to gotovo identičan projekat ovom, osim što je lokacija vetroparka bila u opštini Štip. Vrednost projekta bila je 150 miliona evra, ali je španski investitor, kompanija Inval, bila primorana  da odustane zbog nedostatka sredstava.

Jedine turbine na vetar u Makedoniji za sada se nalaze na brdu nedaleko od graničnog prelaza između Makedonije i Grčke. Makedonska elektroprivreda ELEM počela je konstrukciju prvog vetroparka u zemlji maja 2013 godine. Vrednost investicije bila je 55 miliona evra.

Prema statističkim podacima, taj jedini makedonski vetropark učestvuje sa 1,9 odsto u ukupnoj proizvodnji električne energije države.

S obzirom da proizvodnja električne energije u Makedoniji još uvek uveliko zavisi od uglja, oko 80 procenata, i s obzirom da proces sagorevanja prouzrokuje ozbiljne zdravstvene i probleme za životnu sredinu, sve je više zahteva da se investira u čistu energiju.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska vodonik studija plana razvoja i primjene hrvatske strategije za vodik

U Hrvatskoj se sprovode 32 projekta za zeleni vodonik

3. januar 2018. - Hrvatska, kako se navodi u Studiji plana razvoja i primene Hrvatske strategije za vodik do 2050, ima dobre preduslove za uspostavljanje proizvodnje i korišćenja obnovljivog vodonika

Schletter Group siri Jugoistocnoj Evropi pridruzivanjem kompaniji Enstall

Schletter Group se širi u Jugoistočnoj Evropi, osnažen pridruživanjem kompaniji Enstall

3. januar 2018. - Enstall preuzima provajdera sistema za montažu solarnih panela Schletter Group, sa sedištem u Kirhdorfu u Bavarskoj

ephzhb solar hodovo javna nabavka

EPHZHB traži izvođača za gradnju prve faze solarne elektrane u Hodovu

3. januar 2018. - Lokacija na kojoj će biti izgrađena solarna elektrana u vlasništvu najmanje od tri državne elektroprivrede u BiH je poslovna zona Hodovo

Liderka odrzive energetike 2024

Izbor za Liderku održive energetike za 2024. godinu – prijave do 10. septembra

3. januar 2018. - WISE Srbija mreža žena u održivoj energetici pod pokroviteljstvom Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ objavljuje konkurs za izbor Liderke održive energetike za 2024. godinu