Vesti

Green Climate Fund odobrio svoj najveći klimatski projekat, uključena i Srbija

Green Climate Fund odobrio svoj najveci klimatski projekat, ukljucena i Srbija

Photo: GCF

Objavljeno

16.11.2017.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.11.2017.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Green Climate Fund (GCF), koji su osnovale 194 zemlje članice United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), započeo je svoje najveće ulaganje u klimatsko finansiranje kroz projekte u Jermeniji, Egiptu, Gruziji, Republici Moldaviji, Mongoliji, Maroku, Srbiji, Tadžikistanu i Tunisu.

Ulaganje sufinansiraju Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i GFC. Dve strane potpisale su sporazum u utorak na marginama sastanaka COP 23 u Bonu. Program povezuje Aziju, Evropu i Afriku.

„Ovaj projekat će obezbediti klimatsko finansiranje putem partnerskih finansijskih institucija u zemljama u razvoju, koje će finansirati više od 20.000 projekata u industrijskom, poslovnom, stambenom, transportnom i poljoprivrednom sektoru“, naveo je GCF u saopštenju.

GCF će obezbediti 378 miliona dolara za ovaj program vredan 1,4 milijarde dolara za podršku hiljadama pojedinačnih investicija u tehnologije koje smanjuju emisije i povećavaju otpornost na klimatske promene.

Sustainable Energy Financing Facilities predstavljaju program za kreditiranje koji omogućava kreditne linije partnerskim finansijskim institucijama kako bi se stvorila samoodrživa tržišta u sektoru energetske efikasnosti, obnovljive energije i smanjivanje uticaja klimatskih promena.

Partnerske finansijske institucije će sredstva odobravati mikro, malim i srednjim preduzećima, kompanijama sa posebnim namenama i domaćinstvima za energetsku efikasnost, obnovljive izvore energije i projektima za smanjivanje uticaja klimatskih promena.

Finansiranje će pratiti pružanje tehničke pomoći, kako lokalnim partnerskim finansijskim institucijama, tako i zajmoprimcima.

Green Climate Fund su 2010. godine osnovale 194 zemlje koje su članice United Nations Framework Convention on Climate Change kako bi podržale napore zemalja u razvoju da odgovore na izazov klimatskih promena.

Investicije Fonda mogu biti u obliku donacija, kredita, kapitala ili garancija.

 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

16. novembar 2017. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

srbija uzice subvencije kotao pelet gas

Užice deli subvencije za kotlove i peći na pelet i gas

16. novembar 2017. - Za kotlove na prirodni gas Grad Užice daje subvencija do 80 odsto, a za kotlove na pelet do 60 odsto, navodi se u javnom pozivu

eu pametna brojila lista slovenija hrvatska

Slovenija u vrhu liste zemalja EU sa najviše pametnih brojila, Hrvatska zaostaje

16. novembar 2017. - Švedska, Danska i Italija su sve potrošače - i domaćinstva i one koji to nisu - prebacile na pametna brojila

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

16. novembar 2017. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)