Otpad

Odvajanje prikupljenog otpada od sada obavezno u Hrvatskoj

Odvajanje prikupljenog otpada od sada obavezno u Hrvatskoj

Slika: Pixabay

Objavljeno

03.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.11.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U Hrvatskoj će ubuduće biti obavezno odvojeno prikupljanje otpada. Uredba o upravljanju komunalnim otpadom stupila je na snagu 1.novembra, a lokalne samouprave imaju tri meseca grejs period da donesu odluku kako će sprovoditi ovu obavezu. Kazne za njeno nepoštovanje predviđene su za sve: građane, opštine, gradove ali i državu.

Sortiranje, odnosno odvojeno prikupljanje otpada i naplata otpada po količini sada su u Hrvatskoj obavezni, mada lokalne samopurave imaju period od tri meseca da odluče kako će pružati usluge prikupljanja mešanog i biorazgradivog komunalnog otpada, prenose hrvatski mediji.

Nepoštovanje ove uredbe podrazumeva novčane kazne propisane Zakonom o održivom razvoju, koji za gradove i opštine predviđa kazne od 100.000 kuna (EUR 13.280) do 800,000 kuna (EUR 106.230), a za gradonačelnike i načelnike  od 30.000 kuna (EUR 3,985) do 70.000 (EUR 9,300).

Visinu pojedinačnih kazni odrediće gradovi i opštine kada budu odlučili kako će naplaćivati odlučili kako će naplaćivati usluge skupljanja i odvajanja otpada. U Evropi su ove kazne prilično visoke; u LJubljani, recimo, za neskupljanje otpada, za nepropisno prikupljanje komunalnog otpada, za odlaganje otpada uz kontejner, kao i za nepropisno zbrinjavanje opasnog otpada, kazna iznosi po EUR 800.

Kazna je predviđena i za državu ukoliko ne ispunjava obaveze rukovanja otpadom preuzete ulaskom u EU. Po oceni  portala Total Croatia News, Hrvatska verovatno neće moći da ih ispuni na vreme. Prema Okvirnoj direktivi o otpadu EU, Hrvatska bi do 2020. trebalo da dostigne stopu separacije na mestu prikupljanja otpada od 50 odsto, uključujući staklo, plastiku, papir i metal, u ovom trenutku, Hrvatska ispunjava samo 18 %.

Vlada Hrvatske usvojila je Plan upravljanja otpadom za period od 2017. do 2022. kojim se uvode mere za odvojeno sakupljanje otpada na izvoru, odvajanje otpada i podsticaji za kompostiranja otpada u domaćinstvima i na nivou lokalnih samouprava. Njegov sastavni deo je Plan sprečavanja nastanka otpada.

Gradonačelnik Zagreba obećao kante za otpad do 1. februara

Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić rekao je medjiima da će grad do 1. februara, kada će Uredba početi da se primenjuje, nabaviti kante za odvojeno prikupljanje otpada i celokupnu potrebnu infrastrukturu, prenosi Večernji list.

Bandić je poručio da građani neće ništa plaćati više nego sada, „već da mogu samo platiti manje“. O detaljima će govoriti u naredna tri meseca, ali to je. naglasio je “ prioritet svih prioriteta kad je grad Zagreb u pitanju“.

Zagreb, u kome živi 25 posto stanovništva zemlje, stvara trećinu hrvatskog otpada.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

zagreb centar za gospodarenje otpadom tomasevic

Zagreb izabarao idejno rešenje za Centar za upravljanje otpadom

3. novembar 2017. - Grad Zagreb izabrao je jednu od tri razmatrane opcije, pa je sada poznato tehničko-tehnološko rešenje CGO Zagreb

deponija duboko

Zatvoren Regionalni centar za upravljanje otpadom Duboko

3. novembar 2017. - Inspekcija za zaštitu sanitarne deponije zatvorila je Duboko, nekada ključni regionalni centar za upravljanje otpadom za devet lokalnih samouprava

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

3. novembar 2017. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

Kuca napravljena od vetroturbine

Stara vetroturbina pretvorena u kuću

3. novembar 2017. - Energetska kompanija Vattenfall i dizajnerski studio Superuse pretvorili su kućište vetroturbine u kuću od 36 kvadrata