Podeli
Podeli
Regionalna ljetna škola održivog razvoja i niskoemisionog planiranja već 13. godinu za redom se održava u Fojnici. U periodu od 20. do 25. avgusta, u Hotelu Aquareumal, ovaj program ugošćava 24 studenta i mlada stručnjaka iz devet zemalja jugoistočne Evrope i Evropske unije.
Cilj ovog ljetnog edukativnog programa je osposobljavanje stručnog kadra koji će u budućnosti predvoditi energetski sektor iznalaženjem inovativnih rješenja za postojeće probleme i stvaranjem novih prilika za održivi razvoj u jugoistočnoj Evropi.
Ljetna škola je primarno posvećena razmjeni uspješnih praksi i rješenja, te inovativnim idejama u sektoru energetike. Organizuje je Regionalni centar za obrazovanje i informisanje (REIC), u saradnji sa Otvorenim regionalnim fondom za Jugoistočnu Evropu – Energetska efikasnost (ORF-EE), te bilateralnim projektima „Poticanje obnovljivih izvora energije u Bosni i Hercegovini“ i „Poticanje energetske efikasnosti u BiH“, koje provodi njemačka razvojna organizacija GIZ.
Prema riječima Dubravke Bošnjak, GIZ ORF-EE Projekt menadžerice: „Poseban fokus ove ljetne škole je razvoj efektivnog pristupa održivoj energiji, koji podrazumjeva i razvoj adekvatnih strategija i zakona u zemljama Zapadnog Balkana, a posebno u kontekstu Pariškog sporazuma o ublažavanju klimatskih promjena. Pri tome su uzeti u obzir ekološki i društveni aspekti energetskog planiranja, koji su razmatrani sa posebnim osvrtom na važnost stvaranja novih radnih mjesta, unaprijeđenje energetske sigurnosti i zaštite životne sredine.“
Neke od teme koje su obrađene u okviru programa ljetne škole su prilagođavanje na i ublažavanje klimatskih promjena, mehanizmi međunarodne saradnje u cilju ublažavanja klimatskih promjena, promocija energije iz obnovljivih izvora, te energetske zadruge kao pokretači lokalnog razvoja.
Njomza R. Maraj, studentica Fakulteta elektrotehnike i kompjuterskog inžinjeringa sa Univerziteta u Prištini ovom prilikom je izjavila: „Regionalna ljetna škola u Fojnici je iznimna obrazovna prilika za mlade u regionu, ali i šire, jer se fokusira na razvoj kao cilj kompletnog čovječanstva, a ne samo Zapadnog Balkana.“ Adi Operta, također učesnik programa, naglasio je stručnost predavača, multidisciplinarni pristup programa, kao i priliku za druženje, ali i značajnu stručnu razmjenu sa drugim učesnicima i predavačima kao bitne aspekte ove ljetne škole.
Završetkom regionalne ljetne škole, te sticanjem diploma, smatra se da će svi polaznici biti u stanju razumjeti ključne globalne koncepte niskoemisionog razvoja, kao i alate, koje je u cilju podrške ovog procesa, potrebno razviti na lokalnom nivou.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.