Životna sredina

Projekat izgradnje hidroelektrana na Limu pod znakom pitanja posle odluke suda

Brodarevo-hidroelektrana-lim

Slika: Wikimedia

Objavljeno

19.07.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.07.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Upravni suda Srbije poništio je rešenje o obi­mu i sa­dr­ža­ju stu­di­je o pro­ce­ni utica­ja na ži­vot­nu sre­dinu pro­jeka­ta izgradnje hidroelektrana (HE) Bro­da­re­vo 1 i 2 na reci Lim, što su aktivisti za zaštitu životne sredine i nevladine organizacije pozdravili kao korak ka obustavljanju tog projekta.

Kompanija Renewable Energy Venture (REV) od 2008. godine pokušava da dobije dozvolu za izgradnju brana na reci Lim, protiv čega su se godinama borili aktivisti i nevladine organizacije iz Brodareva, Srbije i regiona.

REV nema pravo žalbe na presudu Upravnog suda Srbije kojom se postupak praktično vraća na početak.

Pravni zasutpnik koalicije nevladinih organizacije iz Brodareva i Prijepolja Sreten Đorđević je rekao za Balkan Green Energy News da se ovom odlukom suda ne obustavlja projekat ali da se investitoru umnogome komplikuje nastavak posutpka. On je ocenio da je presudom sprečeno nezakonito pribavljanje dozvola i saglasnosti.

Đorđević je rekao da presuda ne sprečava investitora da krene ponovo u proceduru, ali je dodao da se postupak praktično vraća na početak, podsetivši da pritom investitor godinama pokušava da dobije saglasnost.

Postupak procene uticaja sastoji se od tri faze: donošenja odluke o tome da li je potrebno sprovesti procenu uticaja, što se u slučaju velikih brana ne dovodi u pitanje, zatim određivanja obima i sadržaja studije i na kraju izrade studije i davanja saglasnosti.

Utvrđivanje obima i sadržaja studije je vrlo važan korak jer je bitno da se uključe svi važni segmenti za zaštitu životne sredine, rekao je Đorđević i dodao da je ovaj slučaj imao i prekogranični aspekt zbog uticaja na Crnu Goru.

Uprav­ni sud Sr­bi­je je 2014. go­di­ne po­ni­štio ener­get­sku do­zvo­lu ka­nad­skoj kom­pa­ni­ji REV za grad­nju ovih hi­dro­e­lek­tra­na, ali je REV u fe­bru­a­ru 2016. opet podneo zahtev za davanje saglasnosti na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

19. jul 2017. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

Zameni stari papir za sadnicu

Inženjeri zaštite životne sredine vas pozivaju da zamenite stari papir za sadnice

19. jul 2017. - Inženjeri zaštite životne sredine i ove godine sprovode akciju Zamenite stari papir za sadnice na Novosadskoj cvetnoj pijaci

Sirok front u javnosti protiv proglasenja projekta Jadar strateskim projektom EU

Širok front u javnosti protiv proglašenja projekta Jadar strateškim projektom EU

19. jul 2017. - Nacionalni konvent o EU izrazio je u pismu evropskim zvaničnicima zabrinutost zbog posledica davanja strateškog statusa projektu Jadar

tuzla litijum planina rudarenje zabrana

Grad Tuzla traži zabranu rudarenja litijuma i sličnih metala

19. jul 2017. - Gradsko veće je usvojilo zaključke u vezi sa zaštitom životne sredine i zdravlja građana od eksploatacije litijuma na Majevici