Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) dodelila je bronzanu nagradu za održivu energiju slovenačkom proizvođaču cementa Salonit Anhovo zbog napretka koji je ta firma ostvarila u upotrebi netoksičnog otpada za gorivo. Nagrada je dodeljena i zbog toga što je ova kompanija smanjila nivo zagađenja okoline na nivoe koje proizvođači cementa planiraju da dostignu tek 2030. godine.
Salonit Anhovo je spustila nivo zagađenja u pogledu toplotne energije na onaj koji ta industrijska grana planira da dostigne 2025. godine i tek 2030. godine u pogledu količine šljake u cementu i emisija CO2, saopštila je EBRD.
Slovenačka kompanija je uvela novi sistem rada koji joj omogućava da poveća nivo alternativnih goriva sa 60 odsto na 75 odsto a to znači da će biti smanjen nivo emisija CO2 za više od 10.000 tona godišnje. Ova fabrika cementa će ostvariti nivo emisija znatno niži od propisanih nivoa u Evropskoj uniji, kaže se u saopštenju ove međunarodne finansijske institucije.
Investicija u novi sistem rada je finansirana zajmom od 15 miliona evra koji je EBRD odobrila u decembru 2016. godine.
Operativni troškovi pogona će se smanjivati kako se bude povećavala količina netoksičnog otpada koji se koristi za gorivo.
Nagradu je predao direktor EBRD Odelenja za životnu sredinu i održivost Dariusz Prasek na svečanosti u Ljubljani kojoj su prisustvovali slovenački ministar privrede Zdravko Počivalšek i šef biroa EBRD u Ljubljani Jolanta Gabriel.
Prasek je izjavio da je način na koji Salonit Anhovo koristi alternativna goriva odličan primer kako inovativna, namenska rešenja mogu da donesu finansijsku korist i pomognu u zaštitu životne sredine a sa tim se složio i predsednik upravnog odbora Salonit Anhova Julijan Fortunat koji je rekao da je ovo inovativno rešenje rezultat 30 godina iskustva u upotrebi otpada kao gorivo.
Minister Počivalšek je podsetio da proizvodnja cementa zahteva velike količine energije, dodajući da rešenje koje je Salonit Anhovo uveo u svom radu dovodi do bitnih poboljšanja u poslovanju i zaštiti životne sredine.
EBRD dodeljuje nagrade na polju održivosti u tri kategorije – održiva energija, adaptacija klimatskim promenama i inovacije na društvenom i polju životne sredine.
Oko pet odsto svih emisija CO2 na svetu su iz proizvodnje cementa a oko 40 odsto tih emisija je od sagorevanja goriva u procesu proizvodnje.
Evropska unija ima obavezu u okviru protkola iz Kjota da smanji emisije gasova, uključujući one iz industrije cementa ali se nivoi dozvoljenog zagađenja reguliše pojedinačno u zemljama članica koje određuje dozvoljene nivoe zagađenja od proizvodnje cementa.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.