Udruženje za zdravlje i životnu sredinu (HEAL) pozvalo je vlasti Srbije da ulože napore da se očisti vazduh u zemlji u okviru kampanje „Skini masku mome gradu” koja je sprovedena u Beogradu u okviru Svetskog dana borbe protiv astme 2017. godine. Kampanja je dobila podršku Ministarstva zdravlja Srbije i stručnjaka Medicinskog fakulteta u Novom Sadu koji sprovode pilot istraživanje o izloženosti suspendovanim česticama PM2.5.
HEAL (Health and Environmental Alliance) je neprofitna organizacija koja se bavi istraživanjima o uticaju životne sredine na zdravlje u Evropskoj uniji.
Skini masku mome gradu je globalna inicijativa zdravstvenih radnika, koju predvodi HEAL, za poboljšanje kvaliteta vazduha i smanjenju emisije štetnih gasova. Aktivisti incijative pozvali su gradske vlasti širom sveta da se drže smernica o kvalitetu vazduha Svetske zdravstvene organizacije i usvoje odgovarajuću politiku i programe.
Savetnica u HEAL-u za zdravlje i životnu sredinu za Balkan Vlatka Matković Puljić je upozorila da celi region mora hitno da preduzme mere za zaštitu zdravlja stanovništva, navodeći da je samo u Srbiji više od 10.000 ljudi umrlo zbog izloženosti suspendovanim česticama i ozonu. Ona je kao rešenje navela zamenu uglja obnovljivim izvorima energije, transport železnicom i poboljšanje infrastrukture dodajući da je za to potrebna politička volja.
Prema podacima koje je ona navela, u Srbiji je zabeležno 3,366 smrtnih slučajeva od posledica upotrebe uglja za proizvodnju električne energije. Stopa smrtnosti zbog zagađenja u Srbiji je na nivou od 137,3 na 100.000 stanovnika što je značajno više od evropskog proseka od 64,2, rekla je Matković Puljić.
Stručnjaci pozivaju na hitnu akciju
Tim upozorenjima se pridružila i doktorka Branislava Matić iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ koja je rekla da podaci iz sistema za monitoring pokazuju da se svake godine povećava zagađenost vazduha zbog čega je potrebna hitna akcija svih struktura i donosioca odluka radi rešavanja problema lošeg kvaliteta vazduha.
Apelu HEAL-a za bolji kvalitet vazduha se pridružila Međunarodna federacija asocijacija studenata medicine – Srbija (IFMSA-Serbia) koja je izrazila zabrinutost zbog male pažnje posvećene prevenciji bolesti uzrokovanih lošim kvalitetom vazduha. Mi smo generacija na kojoj ovaj svet ostaje, mi smo generacija koja će lečiti bolesti zagađenog vazduha i klimatskih promena. Zahtevamo svoje pravo na čist vazduh i životnu sredinu zbog javnog zdravlja svih naših sugrađana, kaže se u saopštenju IFMSA.
Državni sekretar u ministarstvu zdravlja Dr. Meho Mahmutović je ocenio da program prevencije treba usmeriti na poboljšavanje kvaliteta vazduha jer se tako smanjuje smrtnost od respiratornih i kardiovaskularnih obolenja a time se smanjuju i troškovi lečenja. Zdravstveni aspekt mora da se uzme u obzir u donošenju strateških nacionalnih odluka, rekao je on.
HEAL u Srbiji sarađuje sa lokalnim zdravstvenim radnicima radi promovisanja rešenja usmerenih na izvore zagađenja vazduha koji najviše pogađaju svaki grad, i rešenja za propise, politiku i druge aktivnosti usmerenih ka pozitivnim promenama a ključno mesto u kampanji zauzimaju vizuelni materijali koji prikazuju ljude kako koriste „svetleće maske” , opremljene LED indikatorima za nadgledanje kvaliteta vazduha. Kada je kvalitet vazduha dobar i nivoi PM 2,5 niski, maska svetli zeleno; kada je kvalitet vazduha loš i nivoi visoki, maska postaje crvena.
Globalna kampanja „Skini masku mome gradu“ pokrentua je u Beogradu, Varšavi, u Adani, Istanbulu i Iskenderunu, Londonu, Solt Lejk Sitiju, Čenaju i Ahmedabadu, Sao Paolu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.