Voda

Uskoro počinje gradnja fabrike za preradu otpadnih voda na Zlatiboru

Slika: Wikimedia

Objavljeno

06.06.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.06.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Na Zlatiboru će u julu početi izgradnja postrojenja za preradu otpadnih voda koje bi trebalo da reši pitanje otpadnih voda na tom području, najavile su lokalne vlasti.

U toku je izrada projekta za izdavanje građevinske dozvole, počela je eksproprijacija zemljišta, a građevinski radovi bi trebalo da budu završeni do kraja godine, prenele su Večernje novosti pozivajući se na lokalne vlasti u Čajetini.

Fabrika za prečišćavanje otpadnih voda rešiće problem zagađenja Crnog Rzava i njegove pritoke Obudojevice a gradiće se u mestu Sastavci, na Obudojevici, kilometar nizvodno od turističkog centra planine.

Postrojenje će graditi konzorcijum koji čine slovenačka kompanija Hidroinženjering, beogradski Beohidro i užičko Jedinstvo.

Izgradnja ovog postrojenja će koštati četiri i po miliona evra, veći deo novca je obezbedila lokalna samouprava, dok je slovenačka vladina agencija, Centar za međunarodni razvoj i saradnju Republike Slovenije (CMSR), dala donaciju od 1,5 milliona po evra.

Ugovor o slovenačkoj donaciji i ugovor sa kompanijama koje će graditi postrojenje potpisani su u aprilu 2016. godine.

„Intenzivnim razvojem, gradnjom hotela i pratećih sadržaja, imamo obavezu da to što pre rešimo ovo pitanje. Ovim smo obvuhvatili sva zlatiborska naselja, pa i prigradska, da se prihvate otpadne vode”, rekao je predsednik Opštine Čajetina Milan Stamatović prilikom potpisivanja ugovora prošle godine.

Sa radovima koji su do sada urađeni, cela investicija će iznositi 10 miliona evra. Opština Čajetina je do sada izgradila pristupni put do lokacije, dovela fekalne kolektore, obezbedila trafo stanicu i pribavila neophodnu vodoprivrednu saglasnost.

Postrojenje bi trebalo da počne da radi 2019. godine i reši problem otpadnih voda za 20.000 stanovnika. U sledećoj fazi kapacitet fabrike će biti povećan za još 10.000 korisnika komunalne infrastrukture.

Zlatibor bi za dve godine zahvaljujući tome trebalo da bude u stanju da prerađuje sve otpadne vode, što je neophodno i sa stanovišta razvoja tog područja kao turističkog centra i sa aspekta zaštite životne sredine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Berlin, otpadne vode, kisnica, vodosnabdevanje

Berlin kopa rezervoare za prikupljanje kišnice

6. jun 2017. - Berlin gradi infrastrukturu za sakupljanje i skladištenje kišnice, uključujući podzemne rezervoare, i postaje grad-sunđer

Ekonomska steta zagadjenja okeana iznosiće 731 milijardu dolara do 2050. godine

Šteta od zagađenja okeana plastikom do 2050. može da dostigne 731 milijardu dolara

6. jun 2017. - Ukoliko se punjenje okeana plastičnim otpadom nastavi, potencijalna ekonomska šteta do 2050. godine iznosi ukupno 731 milijardu dolara

grad zagreb koncesija procistac otpadnih voda tomasevic

Zagreb raskinuo koncesiju za otpadne vode sa firmama E.ON i EVN

6. jun 2017. - Gradske vlasti su raskinule ugovor o koncesiji potpisan 2000. godine koji je trebalo da bude na snazi do 2028.

Opasni herbicid glifosat u evropskim rekama ne potice iz poljoprivrede

Većina opasnog herbicida u rekama ne potiče iz poljoprivrede

6. jun 2017. - Naučnici su otkrili da značajna količina herbicida glifosata u reke dolazi iz domaćinstava – iz aditiva u deterdžentima