Hrvatska vlada usvojila je uredbu na osnovu koje će se odnošenje otpada ubuduće u celoj zemlji naplaćivati po količini.
„Komunalno preduzeće može naplatiti onoliko otpada koliko je korisnik proizveo. To znači da u prošlost odlazi naplata po kvadratima“, rekao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine i energetike Hrvatske Mario Šiljeg.
U nekim gradovima u Hrvatskoj se odnošenje otpada već naplaćuje po količini a novom uredbom se to pravilo uvodi na nivou cele zemlje.
Komunalna preduzeća će moći da odaberu jedan od dva modela naplate – po masi predatog otpada ili po zapremini kontejnera.
Podsticaj separaciji otpada
Uredbom se uvodi i naknada koja treba da podstakne gradove i opštine da više odvajaju otpad po vrsti a manje ga odlažu. „Poruka uredbe jest manje trijaže – veća naknada, više trijaže – manja naknada“, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković.
To znači da će opštine, ako ne ostvare zadati cilj za smanjenje mešovitog otpada, plaćati naknadu po prekoračenoj toni. Naknada će ove i naredne godine iznositi 100 kuna (13,48 evra) po toni, dok će se u 2019. i 2020. godini povećati na 150 kuna (20,22 evra) po toni, a 2021. i 2022. godine na 200 kuna (26,96 evra) po toni otpada.
U Zagrebu se godišnje u proseku po stanovniku proizvede oko 324 kilograma mešovitog komunalnog otpada, a ta količina ove godine mora da se smanji za 65 kilograma kako grad ne bi platio naknadu.
„Do 2020. godine moramo odvajati 50 odsto komunalnog otpada. Trenutno odvajamo u proseku oko 24 odsto. Ovom uredbom podstaći ćemo i ubrzati postizanje tih ciljeva“, rekao je Šiljeg.
Novina je i da će građani moći da odvajaju otpad već u svojim domovima a ne samo putem reciklažnih dvorišta i kontejnera na javnim površinama.
Uredba stupa na snagu u novembru, a opštine i gradovi će imati tri meseca da se prilagode. U Hrvatskoj trećina opština odvaja otpad.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.