Šest zemalja Zapadnog Balkana napravile su pomak u više oblasti definisanih u Povelji održivosti, ali postoji još prostora za napredovanje, zaključuje se u Izveštaju o nadgledanju Povelje održivosti WB6 grupe (WB6 Sustainability Charter Monitoring Report), koju je 12. aprila objavio Sekretarijat Energetske zajednice.
Šest balkanskih zemalja , Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Makedonija, Crna Gora i Srbija potpisale su Povelju održivosti na poslednjem samitu WB6, održanom u Parizu u julu 2016. godine, koja bi trebalo da posluži kao vodilja i podrška u njihovoj tranziciji prema energetskim sektorima sa niskom emisijom ugljenika i manjim uticajem na klimu.
Energetske usluge cvetaju u Srbiji
Prema ovom izveštaju, tržište pružanja energetskih usluga se ubrzano razvija Srbiji, što je podstaknuto usvajanjem popratnih zakona i uvođenjem tendera za javne zgrade i ulično osvetljenje.
Kosovo i Albanija takođe beleže napredak nakon usvajanja zakona u okviru Direktive o energetskoj efikasnosti zgrada (EPBD). Implementacija ove Direktive se odvija dobro u svim članicama WB6 grupe.
Nekoliko zemalja članica rade na uspostavljanju nacionalnih obrtnih fondova za energetsku efikasnost, ali je potrebno više odgovornosti i političke podrške od strane vlasti kako bi se maksimalno iskoristili postojeći programi (kao što je Program za regionalnu energetsku efikasnost II vredan 50 miliona evra, kao i program Green for Growth Fund-a), kaže se u izveštaju.
Novi pristupi u Albaniji
Albanija je usvajanjem Zakona o promovisanju korišćenja energije iz obnovljivih izvora načinila važan korak u podršci OIE. Ovaj zakon uvodi proceduru aukcije zasnovanu na konkurenciji za preraspodelu budućih kapaciteta obnovljive energije. Još jedna novost u Albaniji je šema neto merenja, koja omogućava onima koji proizvode električnu energiju iz OIE da je i skladište, prodaju i troše.
Ispunjavanje obaveze za sprečavanje klimatskih promena
Zemlje WB6 Grupe uglavnom ispunjavaju svoje obaveze u vezi sa sprečavanjem klimatskih promena, zajključuje se u ovom izveštaju.
Albanija je ratifikovala Pariski sporazum a i Bosna i Hercegovina će to uskoro učiniti. Popisi i kontrolni mehanizmi za gasove koji proizvode efekat staklene bašte se implementiraju uglavnom neformalno u većini zemalja Zapadnog Balkana, i to najviše zbog nedostatka jasnog institucionalnog okvira i čvrste pravne osnove koji bi definisali odgovornosti u ovoj oblasti.
Investicije će promeniti ulogu vlasti
Vlasti u šest balkanskih zemalja ne podržavaju dovoljno investitore koji se suočavaju sa izuzetno birokratizovanim sistemom u ovim zemljama. Ipak, očekuje se da će kompleksnost poslovnih odnosa u regionu nastaviti da raste uz nove investicije u oblasti obnovljivih izvora, a to će doneti i drugačije ideje o ulozi države.
Izveštaj o napretku Sekretarijata energetske zajednice objavljuje se svaka tri meseca sa zadatkom da ukaže na dostignuća, identifikuje izazove i nadgleda izvršenje obaveza zemalja članica WB6 Grupe u prioritetnim oblastima.
Procene se zasnivaju na ličnim iskustvima i kontaktima članova Sekretarijata, kao i na osnovu analize dokumenata i informacija prikupljenih putem intervjua i poseta tim zemljama.
Napredak koji su postigle zemlje WB6 Grupe u okviru Povelje o održivosti biće uključene u godišnji izveštaj i biće razmatrane na ministarskom nivou tokom sledećeg samita WB6 Grupe, koji će se održati 12. jula u Trstu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.