OIE

Banjaluka planira izgradnju toplane na drvnu biomasu – zakazana rasprava o konkursu za strateškog partnera

Slika: Pixabay

Objavljeno

10.03.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.03.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Banjalučka gradska skupština će 15. marta raspravljati o raspisivanju konkursa za izbor strateškog partnera za izgradnju nove toplane koja će koristiti drvnu biomasu.

Gradonačelnik glavnog grada Republike Srpske Igor Radojičić je posle sednice skupštinskog kolegijuma izjavio da lokalna samouprava traži strateškog partnera za gradnju po principu “ključ u ruke” jer gradske vlasti ne mogu same da realizuju taj projekat. Prema njegovim rečima, grad će obezbediti zemljište, infrastrukturu, pa čak i “određenu količinu novca ako treba”. On međutim nije precizirao o kojoj se sumi radi, ostavivši mogućnost da strateški partner ponudi da sve sam finansira.

Plan je da novo postrojenje bude izgrađeno pored postojeće toplane, ali neće biti deo postojećeg preduzeća “Toplana”: “Dug “Toplane” je 85 miliona konvertibilnih maraka. Ako bilo koji poverilac aktivira naplatu duga, nova toplana na biomasu će automatski otići u stečaj. Nova toplana će biti zasebno preduzeće, odnosno organizovana kao privredno društvo”. Radojičić je dodao da postojeća toplana neće i ne može biti ugašena, a da će prihodi od nove toplane verovatno biti iskorišćeni za vraćanje dugova postojeće gradske toplane.

Komisija za budžet i finansije banjalučke skupštine je 9. marta dala pozitivno mišljenje za izgradnju nove toplane na drvnu biomasu, sugerisavši da bi na sednici skupštine koja je zakazana za 15. mart, trebalo obrazložiti šta će biti sa starom toplanom i njenim radnicima, kao i koja će biti vrednost imovine sa kojom grad ulazi u taj projekat.

Članovi komisije su takođe zabrinuti da bi zbog prelaska na drvnu biomasu moglo doći do povećanja cene drveta za građane koji ne koriste gradsko grejanje, a postavili su i pitanje da li su kapaciteti “Šuma Srpske” dovoljni da podrže potrebe nove toplane. Zoran Popović, član komisije i tehnički direktor u Šumskom gazdinstvu “Banjaluka” poručio je da na području kojem gravitira Banjaluka, predviđena je eksploatacija oko 512.000 kubnih metara drveta godišnje, a novoj toplani bi trebalo oko 80.000.

 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

LONGi rumunija energetska tranzicija 541 mw

LONGi daje zamah energetskoj tranziciji Rumunije trijumfom tehnologije zadnjeg kontakta na solarnom projektu od 54.1 MW

10. mart 2017. - Solarna elektrana od 54.1 MW u Rumuniji s modulima kompanije LONGi Solar sa zadnjim kontaktom treba da bude priključena na mrežu u četvrtom kvartalu.

geotermalni potencijal hrvatska

Potvrđen značajan geotermalni potencijal za daljinsko grejanje u Velikoj Gorici

10. mart 2017. - Proizvodnja samo iz jedne geotermalne bušotine mogla bi da pokrije skoro 60% potreba gradskog sistema grejanja.

najveća plutajuca solarna elektrana u evropi

Najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi počela s radom

10. mart 2017. - U Francuskoj je puštena u rad najveća plutajuća solarna elektrana u Evropi – Les Ilots Blandin.

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore javnoj raspravi gasenje TE Pljevlja 2041

Nacionalni energetski i klimatski plan Crne Gore na javnoj raspravi – gašenje TE Pljevlja 2041.

10. mart 2017. - Isključenje Termoelektrane Pljevlja se planira za 2041, ali to zavisi od pravedne tranzicije i sigurnosti snabdevanja, stoji u NEKP-u