Otpad

Rumunija da usaglasi propise o upravljanju otpadom sa EU

Foto: Pixabay

Objavljeno

15.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kako bi ispunila ciljeve iz Sporazuma o pristupanju Evropskoj uniji (EU), Rumunija mora da usaglasi propise o upravljanju otpadom i otpadnim vodama sa EU.

Kako su krajnji rokovi za ispunjavanje ovih ciljeva sve bliži, problem sa otpadom i otpadnim vodama prepoznat je kao jedan od glavnih izazova sa kojima se Rumunija suočava. Ovo je objavljeno u izveštaju Evropske komisije (EIR) koji se bavi sprovođenjem mera zaštite životne sredine u ovoj državi.

Rumunija je značajno napredovala kada je u pitanju zaštita životne sredine od njenog prijema u EU 2007. godine, navodi se između ostalog u izveštaju. Međutim, ono što za ovu zemlju predstavlja izazov je sprovođenje zakona koji odražavaju ono što je u oblasti zaštite životne sredine dogovoreno na nivou EU na terenu. To je uglavnom posledica nedostatka planiranja, koordinacije i odgovarajućih sredstava.

Nedovoljna primena zakona naročito je problematična kada je u pitanju upravljanje otpadom i tretman otpadnih voda. Ostali izazovi sa kojima se Rumunija suočava su nedovoljna koordinacija i administrativni kapaciteti organa i agencija uključenih u sprovođenje propisa EU. Ovo se posebno odnosi na upravljanje otpadom i otpadnim vodama, kao i na zaštitu i upravljanje lokalitetima obuhvaćenim mrežom Natura 2000.

U izveštaju se navodi i da bi Rumunija mogla da ima bolje rezultate u organizaciji najboljih rešenja u sveobuhvatne i realistične planove upravljanja otpadom i prevencije uz uključivanje javnosti, kao i u uklanjanju  prepreka kada je reč o ciljanom korišćenju fondova EU za podršku ispunjenja zahteva. Osim toga, Rumunija bi trebalo da iskoristiti naredni ciklus upravljanja rečnim slivom za poboljšanje mreže monitoringa i metoda procene stanja voda.

Kada je reč o eko-inovacijama, Evropska komisija konstatuje da izvoz malih i srednjih preduzeća može da bude povećan zahvaljujući većoj podršci države i promovisanju efikasnosti resursa. Predlaže se i da država obezbedi stratešku i dugoročnu politiku uz intergrisani pristup kako bi se održivi razvoj uveo u glavne tokove, kao i rad na konkretnim aktivnostima na nacionalnom i lokalnom nivou kako bi se iskoristili fondovi EU i ulagalo u održiva rešenja.

 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

15. februar 2017. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

15. februar 2017. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

Ministarstvo zastite zivotne sredine raspisalo javni konkurs za dodelu sredstava za sanciju divljih deponija

U Srbiji raspisan konkurs za sredstva za sanaciju divljih deponija

15. februar 2017. - Ministarstvo zaštite životne sredine raspisalo javni konkurs za sufinansiranje projekata prevencije nelegalnog odlaganja otpada i uklanjanje divljih deponija.

Vanredno stanje u Banjaluci – 300 tona smeca ostaje na ulicama

Vanredna situacija u Banjaluci – 300 tona smeća ostaje na ulicama svakog dana

15. februar 2017. - Na području Banjaluke proglašena je vanredna situacija zbog problema s odlaganjem otpada, saopšteno je iz Štaba za vanredne situacije ovog grada