Životna sredina

Jablaničko jezero presušilo, Elektroprivreda negira krivicu

Photo: YouTube/Damir Misura

Objavljeno

07.02.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.02.2017.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Jablaničko jezero u Bosni i Hercegovini presušilo je nakon što je Elektroprivreda BiH ispustila vodu na obližnjoj brani, prema rečima meštana. Time je nastala ekološka katastrofa u kojoj je izgubljeno dva miliona riba.

Lokalni ribari kažu da je Elektroprivreda pustila vodu pre oko 40 dana bez ikakvog prethodnog obaveštenja. Da bi se jezero vratilo u prvobitno stanje treba da prođe 50 godina, rekli su oni.

„Nema ni jedne jedine kapi, nema Jablaničkog jezera, ni sve one riblje populacije koja njemu pripada“, kaže ribar Ekrem Bukvić.

Elektroprivreda BiH demantovala je da je izazvala ekološku katastrofu na Jablaničkom jezeru. Iz tog preduzeća saopštili su da je period od septembra prošle godine do januara 2017. bio izuzetno sušan, što se odrazilo na stanje zaliha vode u akumulaciji HE Jablanica.

Sanel Riđanović, profesor zoologije i ekologije na Univerzitetu Džemal Bijedić, smatra da je stanje jezera direktna posledica nehata Elektroprivrede.

“Nekontrolisano puštanje vode je dovelo do ovoga, a posledice su dugoročne. Možda će trebati dvadeset, pedeset ili sto godina za povratak na neko ranije stanje, ali to niko sa sigurnošću ne može govoriti. Jednom kad narušiš vodeni ekosistem, nikad se on zaista ne može vratiti na ranije stanje“, kazao je Riđanović za Klix.ba.

Jablaničko jezero nastalo je 1950-ih godina izgradnjom brane visoke 80 metara. Maksimalna dužina jezera je 30 kilometara, površina 1.440 hektara a najveća dubina mu je 80 metara. Oscilacije vodostaja obično dostižu  25 metara.

Usled slabijih padavina i manjeg dotoka vode, ova i slične akumulacije u naglom su opadanju vodostaja zbog proizvodnje električne energije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

deponija duboko

Zatvoren Regionalni centar za upravljanje otpadom Duboko

7. februar 2017. - Inspekcija za zaštitu sanitarne deponije zatvorila je Duboko, nekada ključni regionalni centar za upravljanje otpadom za devet lokalnih samouprava

Evropska unija usvojila stroža pravila za tretman otpadnih voda

Evropska unija usvojila stroža pravila za tretman otpadnih voda

7. februar 2017. - EU je izmenila Direktivu o tretmanu gradskih otpadnih voda. Obuhvat je proširen na manja naselja, više izvora zagađivanja i mikrozagađivače.

Slovenija prostorni plan vetropark Ojstrica protivljenju gradana gradjana

Slovenija usvojila prostorni plan za vetropark Ojstrica uprkos protivljenju građana

7. februar 2017. - Vlada Slovenije je odobrila prostorni plan za vetroelektranu Ojstrica, a lokalno stanovništvo i opština su i dalje protiv tog projekta

Veliki pacificki tepih smeca

Veliki pacifički tepih smeća može da se očisti u narednoj deceniji

7. februar 2017. - Ocean Cleanup tvrdi da bi sa 7,5 milijardi dolara mogao da za deset godina očisti celokupno smeće nagomilano u Pacifiku