OIE

„Najzeleniji“ Božić u Velikoj Britaniji, više of 40% električne energije iz OIE  

Photo: Pixabay

Objavljeno

04.01.2017.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

04.01.2017.

Država

Komentari

0

Podeli

Više od 40 odsto električne energije proizvedene na Božić u Velikoj Britaniji dobijeno je iz obnovljivih izvora energije (OIE), što ga čini „najzelenijim Božićem“ na ostrvu kada je u pitanju proizvodnja električne energije.

Podaci dobijeni u istraživanju koje je naručila kompanija Drax, jedan od najvećih proizvođača električne energije u Velikoj Britaniji, pokazuju da je na Božić 2016. godine iz OIE proizvedeno 12,4 gigavata (GW) električne energije, što je 63 odsto više nego istog dana predhodne godine. Na Božić 2015. godine samo je četvrtina ukupne električne energije proizvedena iz obnovljivih izvora. U odnosu na isti period 2012. godine, proizvedeno je i do 195 odsto više električne energije iz obnovljivih izvora.

Tri četvrtine zelene energije proizvedene na Božić dolazi iz vetroelektrana koje su proizvele u proseku 9,4 GW, to jest 31 odsto ukupne električne energije proizvedene tog dana. Rekordna proizvodnja zabeležena je nekoliko dana ranije, 23. decembra, kada je 10,8 GW proizvedeno iz energije vetra.

Istovremeno, proizvodnja električne energije iz biomase povećana je za godinu dana čak četiri puta, sa samo 0,5 GW na 2 GW.

„Ove brojke pokazuju da se energetski sistem Britanije stvarno se menja. Obnovljivi izvori energije su od vitalnog značaja za britanski energetski miks kako bi se smanjila emisija ugljen-dioksida i kako bismo se udaljili od uglja kao energenta,“ kaže generalni direktor kompanije Drax Andy Koss.

Ovakvi ohrabrujući podaci usledili su samo nekoliko dana nakon što je Evropska komisija odobrila odluku Vlade Velike Britanije da toj kompaniji dodeli ugovor za razliku u ceni kako bi osposobila treću od šest jedinica na elektrani u Severnom Jorkširu da koristi pelet umesto uglja.

Kompanija Drax u ovom trenutku proizvodi 7% električne energije u Velikoj Britaniji. Nekada jedan od najvećih zagađivača u Evropi, Drax je sa uglja, koji je koristio za proizvodnju električne energije, prešao na biomasu. Količina električne energije koju ova kompanija proizvede iz peleta dovoljna je za snabdevanje Lidsa, Mančestera, Šefilda i Liverpula.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

alcazar dfc investicije zapadni balkan

Alcazar obezbedio 50 miliona dolara za investicije, projekti i na Zapadnom Balkanu

4. januar 2017. - Kompanija Alcazar Energy sa sedištem u Luksemburgu obezbedila je 50 miliona dolara za investicije u...

Neda Lazendić

Neda Lazendić – posvećenost, stručnost i liderstvo kao zaštitni znak predsedavajuće WISE Srbija mreže žena 

4. januar 2017. - U svetu energetike, Neda Lazendić je primer posvećenosti, stručnosti i liderstva. Ona je direktorka kompanije Windvision i ima preko deset godina iskustva u sektoru obnovljivih izvora.

Slovenija-Energetskim-zakonom-efikasnost-dekarbonizaciju

Slovenija novim Energetskim zakonom podstiče efikasnost, dekarbonizaciju

4. januar 2017. - Slovenija novim Energetskim zakonom uređuje podsticaje za zelenu energiju, dekarbonizaciju ugljarskih područja i mere energetske efikasnosti

eu nekp solar ciljevi mreze fleksibilnost

Članice EU ažurirale NEKP-ove: Ciljevi za solar uvećani 90 odsto do 2030.

4. januar 2017. - Povećanje ciljeva ne prati planiranje mreža i razvoj fleksibilnosti, što ugrožava energetsku tranziciju, navodi SolarPower Europe