Foto: CIGRE Srbija
Od 26. do 30. maja 2025. godine, u hotelu Grand na Kopaoniku održaće se 37. Savetovanje CIGRE Srbija – jedno od najznačajnijih stručnih okupljanja u oblasti elektroenergetike u regionu. Na ovogodišnjem skupu biće predstavljeno čak 180 stručnih, istraživačkih i naučnih radova, a učesnici će imati priliku da prisustvuju bogatom programu koji uključuje i osam tematskih panela, kao i tehničku izložbu CIGRE Srbija EXPO 2025.
Srpski nacionalni komitet CIGRE – CIGRE Srbija je jedan od 58 nacionalnih komiteta Međunarodnog saveta za velike električne mreže (Conseil international des grands réseaux électriques -CIGRE) osnovane 1921. godine sa sedištem u Parizu.
CIGRE Srbija se na domaćem i međunarodnom planu bavi razvijanjem tehničkih znanja i razmenom informacija i iskustava iz oblasti proizvodnje, prenosa i distribucije električne energije kao i proizvodnjom električne opreme – odnosno sveukupnom problematikom elektroenergetskih sistema.
Cilj 37. savetovanja CIGRE Srbija je da od 26. do 30. maja okupi naučne i stručne delatnike, organizacije iz oblasti nauke, elektroprivrede i elektroindustrije, koji će kroz pisane stručno-naučne radove i sveobuhvatnu stručnu raspravu dati svoj doprinos rešavanju aktuelnih problema vezanih za rad i razvoj elektroenergetskog sistema.
„Veliko mi je zadovoljstvo što će se 37. savetovanje CIGRE Srbija 2025 održati na Kopaoniku, u godini kada obeležavamo 74 godine od osnivanja našeg Nacionalnog komiteta. Tema savetovanja – ‘Sigurnost, stabilnost, pouzdanost i resilience elektroenergetskog sistema – Multisektorsko povezivanje u energetici i privredi’ – od izuzetnog je značaja za budućnost elektroenergetskog sektora, ne samo u Srbiji, već i u regionu i Evropi“, izjavio je Nebojša Petrović, predsednik Nacionalnog komiteta CIGRE Srbija
Celokupan program možete pronaći na ovom linku
U okviru plenarnih sesija studijskih komiteta biće predstavljena čak 174 naučna rada. U toku četiri dana trajanja Savetovanja, učesnici će imati priliku da posete Tehničku izložbu CIGRE Srbija EXPO 2025, na kojoj će elektroindustrija i proizvođači elektro opreme iz zemlje i inostranstva, konsultanti, naučno – istraživačke organizacije i drugi imati mogućnosti da kroz poslovne prezentacije i promotivne aktivnosti prikažu praktičnu realizaciju onoga što je predmet diskusija na Savetovanju. Celokupan program možete pronaći na ovom linku.
Osam panela o aktuelnim temam iz oblasti elektroenergetike
Bogat progam savetovanja uključuje i osam panel diskusija. Među najavljenim panelima ističu se teme od izuzetnog značaja za energetsku budućnost regiona i Evrope. Prvi panel pod nazivom EUROPEAN COOPERATION – ENTSO-E PLANNING PRODUCTS koji će moderirati Gerald Kaendler iz nemačkog Ampriona, baviće se strateškim planiranjem unutar evropske mreže operatora prenosnih sistema (ENTSO-E).
Inovativne tehnologije u elektroenergetici, naziv je drugog panela organizovanog u saradnji Elektrotehničkog fakulteta i CIGRE Srbija u okviru EU HORIZON projekta SUNRISE. Panel će okupiti vodeće stručnjake i istraživače u oblasti digitalizacije sistema.
Dejan Stojčevski, tehnički direktor SEEPEX-a, moderiraće treći panel na kom će se razgovarati o izazovima novina u tržištu električne energije.
Na četvrtom panelu pod nazivom R2D2, Reliability, Resilience and Defense technology for the grid, koji će moderirati Vladimir Bečejac iz Elektromreže Srbije, biće predstavljeni ključni rezultati R2D2 Horizon EU projekta kroz konkretne studije slučaja, sa posebnim osvrtom na srpski pilot-projekat. Panel će pokazati kako razvijena rešenja doprinose jačanju otpornosti i digitalizaciji elektroenergetskih sistema, kao i mogućnosti njihove dalje primene i nadogradnje u industriji i akademskoj zajednici.
Energetska tranzicija i (budući) centri upravljanja EES, biće tema petog panela koji će moderirati Ninel Čukalevski iz CIGRE Srbija. Đorđe Lazarević sa Elektrotehničkog instituta Nikola Tesla, moderiraće šesti panel koji će se baviti naprednim nuklearnim reaktorima.
Posebno zanimljiv je panel sedam Grid forming tehnologije – budućnost stabilnosti elektroenergetskih sistema. Ovaj panel će moderirati Jasna Dragosavac sa Elektotehničkog instituta Nikola Tesla i biće posvećen tehničkim rešenjima koja omogućavaju obnovljivim izvorima energije da aktivno doprinesu sistemskoj stabilnosti. Biće predstavljen i najnoviji izveštaj ENTSO-E iz maja 2024. godine, uz analizu relevantnih primera, uključujući i kolaps sistema u Španiji.
Poslednji panel posvećen je ženama u energetici i nosi naziv WiE & NGN (Women in Energy & Next Generation Network). Ovaj panel će moderirati Maja Adamović i Jana Toholj iz Elektromreže Srbije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.