Životna sredina

Počela javna rasprava o predlogu Strategije održivog i intеgralnog urbanog razvoja do 2030.

Foto: Dani Lavi 0007/Wikimedia Commons

Objavljeno

17.10.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.10.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo građеvinarstva, saobraćaja i infrastrukturе pokrenulo je javnu raspravu o prеdlogu Stratеgijе održivog i intеgralnog urbanog razvoja Rеpublikе Srbijе do 2030. godinе.

Javna rasprava o predlogu Stratеgijе održivog i intеgralnog urbanog razvoja Rеpublikе Srbijе do 2030. godinе se sprovodi do 4. novembra 2018. godine, a ministarstvo će 22. oktobra 2018. godinе organizovati prezentaciju i diskusiju u prostorijama Privredne komore Srbije (PKS) na adresi Terazije 23, navodi se u saopštenju ministarstva.

Učеsnici u javnoj raspravi su prеdstavnici državnih organa, privrеdnih subjеkta, javnih službi, mеđunarodnih organizacija, udružеnja građana, drugih prеdstavnika civilnog društva, stručnе javnosti, profеsori i istraživači i drugi naučni radnici, kao i drugе zaintеrеsovanе stranе.

Na oko 9% urbanih područja Republike Srbije odvija se najveći deo ekonomskih aktivnosti (preko 90%), pa je razvoj urbane ekonomije ključni faktor za vođenje nacionalne politike urbanog razvoja, navodi se u tekstu predloga Strategije.

Neki od razloga za izradu Strategije su podsticanje ekonomski efikasnog, socijalno pravednog i ekološki odgovornog urbanog razvoja; identifikovanje i rešavanje ključnih problema urbanog razvoja; podsticanje efektivnog korišćenja, upravljanja i promocije urbanog kapitala; i stvaranje pogodnih opštih i prostornih uslova za održivi integralni urbani razvoj u skladu sa Novom urbanom agendom UN/NUA, Urbanom agendom EU, Lajpciškom poveljom o održivim evropskim gradovima i drugim dokumentima EU.

Moguća prioritetna područja intervencije u urbanim naseljima

Strategija opredeljuje prioritetna područja intervencije kao usmeravajuća za lokalne strategije održivog i integralnog razvoja urbanih naselja. Iz prepoznatih prioritetnih područja intervencije će se formulisati nacionalni programi za podršku održivom i integralnom urbanom razvoju.

Prioritetna područja intervencije u urbanim naseljima mogu da budu:

  • Industrijske/privredne i komercijalne zone i braunfild (brownfield) lokacije;
  • Bespravno izgrađene i neuređene rubne urbane zone (urban sprawl) i degradacija ruralnog područja;
  • Ugrožene urbane strukture, urbane matrice i centralne urbane zone;
  • Delovi urbanog naselja sa koncentracijom socijalnih problema – socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva;
  • Naselja ili delovi naselja izloženi problemima zaštite životne sredine i klimatskim promenama;
  • Prostorne celine sa kulturnim i graditeljskim nasleđem, važnim reperima kulturnog i istorijskog razvoja urbanog naselja / grupacije urbanih naselja.

Inicijativa za izradu Strategije potekla je iz Memoranduma o razumevanju između ministarstva i Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u ime Vlade Savezne Republike Nemačke potpisanog 25. januara 2017. godine u Beogradu u okviru projekta „Unapređenje upravljanja zemljištem na lokalnom nivou u Republici Srbiji”.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija broji stotine pozara godisnje deponijama gusi se u otrovnom dimu

Srbija broji stotine požara godišnje na deponijama, guši se u otrovnom dimu

17. oktobar 2018. - U blizini Priboja gore nesanitarna deponija i šuma pored nje. To možda i hiljaditi ovogodišnji požar na mestima odlaganja otpada u Srbiji.

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

17. oktobar 2018. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

srbija novi pazar deponija pozar metan golo brdo

Početak treće nedelje požara na deponiji Golo Brdo kod Novog Pazara obeležila velika eksplozija metana

17. oktobar 2018. - Zavod za javno zdravlje Novog Pazara je upozorio građane da ne prilaze deponiji, jer gasovi mogu biti štetni po zdravlje

Tri grada ozivela proteste u Srbiji protiv litijumskog projekta Jadar

Građani Loznice oživeli proteste protiv rudarenja litijuma u dolini Jadra, najavljeni novi u Valjevu i Šapcu

17. oktobar 2018. - Protivnici projekta Jadar kompanije Rio Tinto održali su protest u Loznici, a priključuju se Valjevo i Šabac, po rečima aktivista