Električna energija

19 kompanija zainteresovano za 200 miliona evra vredan projekat izgradnje HE Dabar

19 kompanija zainteresovano za 200 miliona evra vredan projekat izgradnje HE Dabar

Foto: Pixabay

Objavljeno

25.07.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.07.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hidroelektrana Dabar, preduzeće koje posluje u sastavu Hidroelektrana na Trebišnjici (HET), je primilo 19 izjava o zainteresovanosti za ugovor za izgradnju HE Dabar instalisane snage 160 MW po sistemu “ključ u ruke”/EPC, izjavio je Željko Zubac, vršilac dužnosti direktora Hidroelektrane Dabar.

Zubac je rekao da su izjave o zainteresovanosti za projekat izgradnje HE Dabar stigle iz devet zemalja, uključujući Kinu, Francusku, Španiju, Tursku, Italiju, Bugarsku, Češku i SAD, prenele su Nezavisne novine.

Naredni potez nakon iskazivanja interesa je dobijanje saglasnosti Vlade Republike Srpske za raspisivanje tendera u skladu sa Zakonom o javno-privatnom partnerstvu, navodi Zubac i objašnjava da bi bila odabrana jedna od 19 kompanija s kojom bi u najkraćem periodu i po najpovoljnijim uslovima bili izgrađeni objekti, a hidroelektrana puštena u rad.

Prema njegovim rečima, ako bi sve bilo po planu, to bi se desilo najkasnije za četiri godine.

Procenjena vrednost projekta izgradnje i finansiranja preostalih objekata HE Dabar je oko 200 miliona evra, navodi se u pozivu koji je na svojoj internet prezentaciji ranije objavio objavio HET, zavisno društvo Elektroprivrede Republike Srpske (ERS).

Preferirani finansijski model bi podrazumevao da budući projektni partner preduzeća Hidroelektrana Dabar obezbedi kredit za najmanje 85% vrednosti ugovora za izgradnju uz garanciju vlade Republike Srpske. Otplata kredita bi bila u novcu ili električnoj energiji tokom perioda od 15 godina, uz grejs period od četiri godine. Kamatna stopa bi bila oko 3%, navodi se u pozivu.

Preduzeće Hidroelektrana Dabar, koje bi finansiralo ostatak vrednosti ugovora iz sopstvenih izvora, bi bila vlasnik 100% hidroelektrane na reci Trebišnjici. Hidroelektrana Dabar je već izvela pripremne radove za projekat.

HE Dabar, koja je deo šireg projekta hidroelektrana sistema Gornji horizonti, bi povećala bilans proizvodnje HET za oko 50%.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija nuklearna energija studija edf predstavljanje

Do sredine 2027. Vlada Srbije će imati sve studije da donese odluku o realizaciji nuklearnog programa

25. jul 2018. - Preliminarnu tehničku studiju o mirnodopskoj primeni nuklearne energije predstavili su Antuan Gelfi i Kristijan Di Lizia iz EDF-a

hrvatska cropex sirenje slovenija berza elektricne energije

Berza CROPEX širi poslovanje na Sloveniju

25. jul 2018. - Važna prekretnica za CROPEX, posle više od deset godina uspešnog poslovanja dan-unapred i unutardnevniih tržišta u Hrvatskoj

crna gora cges kredit dalekovod ebrd asanovic bowman

CGES ulaže 15 miliona evra u dalekovod BiH-Crna Gora-Albanija

25. jul 2018. - Crnogorski elektroprenosni sistem je nedavno saopštio da planira da u narednih pet godina investira 200 miliona evra

NIS pustio u rad solarnu elektranu od 6 8 megavata

NIS pustio u rad solarnu elektranu od 6,8 megavata

25. jul 2018. - NIS je pustio u rad fotonaponski sistem na tlu nominalne snage 6,8 megavata. Jedna je od najvećih u Srbiji.