Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UN Environment – UNEP), pozvalo je sve zainteresovane strane da dostave projektne ideje za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i prilagođavanje na izmenjene klimatske uslove na nacionalnom nivou za čiju realizaciju su potrebna sredstva Zelenog klimatskog fonda (Green Climate Fund – GCF).
Rok za dostavljanje projektnih ideja za Zeleni klimatski fond je 16. avgust.
Ministarstvo, kako se navodi u javnom pozivu, u saradnji sa UNEP-om sprovodi projekat „Razvoj kapaciteta Republike Srbije za efikasno angažovanje sa Zelenim klimatskim fondom (ZKF)“ u okviru kojeg se priprema Nacionalni program prioriteta za finansiranje koje bi mogao da obezbedi Zeleni klimatski fond.
Cilj Nacionalnog programa je da prikaže prioritetne potrebe za finansiranjem iz ZKF-a, čime se mogućnost dobijanja sredstava iz ovog fonda povećava, ali ne i osigurava. U Nacionalnom programu neophodno je prikazati prioritetne ideje od značaja za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i prilagođavanje na izmenjene klimatske uslove na nacionalnom nivou za čiju realizaciju su potrebna sredstva ZKF-a, piše u pozivu.
Ključni uslov za ušešće na javnom pozivu je da projektne ideje budu u skladu sa nacionalnim prioritetima, značajnim za ispunjavanje obaveza Republike Srbije prema Sporazumu iz Pariza, i zahtevima i uslovima ZKF-a, piše u pozivu.
Pravo da učestvuju u javnom pozivu imaju sve zainteresovane strane, uključujući ministarstva, lokalne samouprave, državne institucije, javna preduzeća, kao i privatne kompanije i nevladine organizacije.
Projektne ideje mogu biti infrastrukturni zahtevi, ali i projekti jačanja kapaciteta odnosno tzv. Readiness projekti.
Izabrane projektne ideje biće sastavni deo Nacionalnog programa prioriteta za finansiranje iz ZKF-a. Nacionalni program je do sada prepoznao kao prioritetne oblasti:
- Povećanje energetske efikasnosti u zgradarstvu;
- Održivu mobilnost, sa posebnim fokusom na promovisanje korišćenja električnih i hibridnih vozila i razvoj mreže stanica za punjenje iz obnovljivih izvora energije; i
- Prilagođavanje sektora poljoprivrede na klimatske promene, uvažavajući potencijale šuma i vodnih resursa.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.