Foto: iStock
Danas je po celoj Španiji i Portugalu nestalo struje, kao i u Andori i delovima južne Francuske. Reč je o jednom od do sada najozbiljnijih vanrednih događaja te vrste na evropskom nivou. Izvršna potpredsednica Evropske komisije Teresa Ribera i drugi zvaničnici EU i pogođenih zemalja kazali su da nema indicija da se dogodila sabotaža ili sajbernapad.
REN, operator sistema prenosa električne energije u Portugalu, objavio je da su ekstremne temperaturne razlike u Španiji dovele do anomalije u dalekovodima od 400 kilovolti, u vidu oscilacija.
Operatori mreže i proizvođači električne energije postepeno obnavljaju snabdevanje, nakon što je ogromna havarija danas pogodila Iberijsko poluostrvo. Premijer Španije Pedro Sančez je hitno sazvao sastanak Saveta za nacionalnu bezbednost. Reč je o jednom od najgorih incidenata te vrste u Evropi u mnogo godina. Struje nije bilo po celoj Španiji i Portugalu.
Do prekida snabdevanja je došlo i u Andori i, nakratko, u delu južne Francuske. Između ostalog, saobraćaj i telekomunikacije su bili u prekidu u velikoj meri.
Španski operator sistema prenosa (TSO) električne energije Red Eléctrica de España nazvao je poremećaj „kolapsom iberijske elektroenergetske mreže“. Kompanija je saopštila da će joj trebati šest do deset sati da obnovi domaći sistem. Pritom se proizvodni deo sistema u ovom trenutku gotovo u potpunosti oslanja na solarne elektrane i vetroparkove, a sunce zalazi, pa su dalje poteškoće verovatne.
Među mogućim okidačima je oštećenje dalekovoda u Francuskoj u požaru
Nestanak struje je paralisao velike gradove uključujući Madrid, Barselonu i Lisabon i izazvao poremećaje u evropskoj mreži. Teresa Ribera, izvršna potpredsednica Evropske komisije zadužena za čistu, pravednu i konkurentnu tranziciju i komesarka za konkurentnost, izjavila je da nema indicija da je izvršena „bilo kakva sabotaža ili sajbernapad“. Slične ocene su zatim stigle i od drugih visokih zvaničnika Evropske unije i država koje su pretrpele kolaps elektromreže.
Vlada Portugala je saopštila da je incident počeo izvan te zemlje
Vlada Portugala je saopštila da je poremećaj krenuo izvan te zemlje i to, po svemu sudeći, u Španiji.
Portugalski operator sistema prenosa REN je isprva ukazao na mogućnost da je početna tačka kraha jedan dalekovod na jugozapadu Francuske koji je oštećen u požaru. Ta kompanija je kasnije za poremećaj, a konkretno anomaliju u vidu oscilacija u mreži od 400 kilovata, okrivila ekstremne varijacije temperature u Španiji.
Udeo solara, vetra u proizvodnji električne energije u Španiji uzastopno obara rekorde
U proleće i jesen, kada su potrebe za grejanjem i hlađenjem male ili nikakve, elektroenergetske mreže u najvećem delu Evrope su ponekad prenapregnute zbog skokova proizvodnje u solarnim i vetroelektranama, dok manjkaju kapaciteti za skladištenje energije i sistemi za fleksibilnost koji bi balansirali višak.
Španija je 16. aprila prvi put celokupnu potražnju za električnom energijom pokrila iz obnovljivih izvora. Čak su u jednom trenutku u toku dana vetar i solar zajedno činili 100,6 odsto. Zatim, 21. aprila, udeo fotonaponskih postrojenja je nakratko dostigao nivo ekvivalentan 78,6 odsto domaće potražnje, preko 20 gigavata.
Inače, havarija na mreži je prošlog leta nekoliko sati bez struje ostavila pola teritorije Zapadnog Balkana i neke delove Hrvatske.
Rid: Ova ogromna havarija je nastala u trenutku dok su cene na berzama struje širom Evrope negativne.
„Španski operator mreže Red Eléctrica zasad za nestanak struje krivi ‘oscilaciju’ struje. Još uvek ne znamo uzrok, ali čini se da su problemi na špansko-francuskom strujnom interkonektoru naveli španskog operatora mreže da izoluje njihov elektroenergetski sistem, a ja bih rekao da su tada izgubili kontrolu“, smatra Džerard Rid, investitor i strateški savetnik za energetiku, finansije i geopolitiku.
Takođe je skrenuo pažnju na to da se ovaj ogromni poremećaj dogodio dok su cene na berzama struje širom Evrope negativne.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.