Samo održiva hidroenergija može da pruži fleksibilnost i skladištenje energije u velikim razmerama, izjavio je izvršni direktor Globalne alijanse za obnovljivu energiju Brus Daglas povodom objavljivanja izveštaja 2024 World Hydropower Outlook. U Izveštaju se navodi da postoji sve veći globalni interes za gradnju hidroelektrana, ali je neophodno da vlade stvore uslove za realizaciju investicija.
World Hydropower Outlook 2024, vodeća godišnja publikacija Međunarodne asocijacije za hidroenergiju (IHA), prati i usmerava napredak razvoja hidroenergije na globalnom nivou imajući u vidu napore da se dostignu nulte neto emisije.
Glavna vest, kako navodi IHA, ovogodišnjeg Izveštaja je rast kapaciteta hidroelektrana na 1.416 GW u 2023. godini, pri čemu je konvencionalni hidroenergetski kapacitet povećan za 7,2 GW da bi dostigao 1.237 GW, a reverzibilne hidroelektrane za 6,5 GW na 179 GW.
Ali, Asocijacija upozorava da je povećanje konvencionalnih hidroelektrana bilo najniže u toku jedne godine u ovom veku, iako je dugoročni prosek relativno stabilan i iznosi oko 20 GW godišnje. Reverziblne elektrane su ostvatile veći rast, ali i osnova je bila dosta niska.
Daglas: Nastojaćemo da odredimo globalni cilj za skladištenje energije
Brus Daglas, izvršni direktor Globalne alijanse za obnovljivu energiju, rekao je da će energetska tranzicija zahtevati pravi energetski miks kako bi se osigurala isporuka obnovljive električne energije 24 sata sedam dana u nedelji uz maksimalnu efikasnost.
„Za to nam je potrebno ne samo mnogo više solarne i energije vetra, već i fleksibilnost i skladištenje koje samo održiva hidroenergija, kao okosnica obnovljive energije, može da isporuči u velikim razmerama. Prepoznajući potrebu za balansiranjem i skladištenjem, 2024. ćemo nastojati da definišemo globalni cilj za skladištenje energije koji bi pratio cilj za utrostručenje obnovljive energije“, naglasio je Daglas.
U Izveštaju se navodi da je potrebno relativno malo povećanje stope izgradnje hidroelektrana, sa oko 20 GW godišnje na oko 25 GW u periodu do 2030, da bi hidroenergija dala svoj očekivani doprinos cilju COP28 o utrostručenju obnovljive energije.
Ali, da bi se dostigle nulte neto emisije do 2050. neophodno je graditi čak 50 GW godišnje, navodi se u Izveštaju.
Analiza 100 velikih projekata u razvoju ukazuje na to da je ubrzanje investicija lako ostvarivo početkom naredne decenije, ali da je potrebno da se valde više angažuju.
Trnbul: Projekti se moraju realizovati na održiv i ekološki odgovoran način
Predsednik asocijacije IHA Malkolm Trnbul je podvukao da je hidroenergija najveći pojedinačni izvor obnovljive energije, a reverzibilne hidroelektrane obezbeđuju više od 90 odsto skladištenja energije u svetu.
Što bude više varijabilne proizvodnje iz solarnih elektrana i vetroparkova to će više reverzibilnih hidroelektrana biti potrebno da bi se obezbedila ravnoteža i fleksibilnost kada vetar ne duva i Sunce ne sija, naglasio je on.
Izveštaj predlaže mere koje moraju da preduzmu vlade
Tržište, kako je dodao, podržava gradnju kapaciteta za solar i vetar, ali je manje efikasno u nagrađivanju tehnologija kao što je hidroenergija. Ovogodišnji Izveštaj donosi intervencije koje kreatori politika moraju da obezbede kako bi se osiguralo da se tranzicija ka čistoj energiji sprovede uz pravi miks obnovljivih izvora energije.
Razvoj hidroenergije, prema njegovim rečima, mora se odvijati na održiv i ekološki odgovoran način. To uključuje, dodao je, rešavanje prigovora u vezi sa potencijalnim ekološkim i društvenim uticajima hidroenergetskih projekata, kao i upravljanjem percepcijom javnosti.
Trnbul je pozvao investitore da koriste međunarodno priznati standard hidroenergetske održivosti (Hydropower Sustainability Standard) kako bi demonstrirali najbolje prakse i obezbedili finansiranje.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.